přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Lanzarote předvánočním domovem českých atletů

Již od 8. prosince tráví skupina českých atletů předvánoční období v plném tréninku ve středisku La Santa na Kanárských ostrovech.

foto: Luděk Svoboda

Konkrétně na ostrově Lanzarote. Pro většinu našich atletů je zdejší sportovní areál důvěrně známým místem z častých tréninkových pobytů v minulých letech.

Tyčkařská skupina trenéra Boleslava Patery je zde v kompletním složení na čele s Pavlou Hamáčkovou, Adamem Ptáčkem, Štěpánem Janáčkem, Kateřinou Baďurovou a Jiřinou Ptáčkovou. Zdravotní problémy, které v loňském roce trápily Ptáčka a Baďurovou jsou zažehnány a tak všichni trénují na sto procent a připravují se na halovou sezónu. To naopak příliš nezajímá vrhačky Věru Pospíšilovou – Cechlovou a Barboru Špotákovou a tak využívají areálu v La Santě k náročné všeobecné kondiční objemové přípravě.

Spolu s nimi se v teplých klimatických podmínkách chystají na halovou sezónu také členové skupiny Luďka Svobody. Překážkáři Stanislav Sajdok a Jan Čech pilují techniku přeběhu překážek, nabíhají potřebné dávky tempové a rychlostní vytrvalosti. Halová sezóna pro ně bude jen jakýmsi odrazovým můstkem k závodům pod otevřeným nebem, kde je čeká vrchol letošní sezóny - evropský šampionát v Göteborgu. Z tohoto důvody je celá jejich příprava před halou koncipována z důrazem na větší objem tréninkového zatížení. Oproti minulým letům především Sajdok podstatně zvýšil objem tréninkových prostředků především v oblasti tempové vytrvalosti a síly, jak absolutní, tak dynamické. Na Lanzarote běhá ve velké pohodě a po silové stránce je na tom asi nejlépe, jak kdy byl. Čech prodělal v úvodu soustředění krátkou virózu, ale v posledních dnech je již Sajdokovi rovnocenným partnerem zvláště v rychlostních úsecích.

Kromě překážkářů se na Kanárských ostrovech připravují i tři vícebojaři ze Svobodovy skupiny. Loňský mistr České republiky v desetiboji Josef Karas, překvapení loňské haly Petr Svoboda a slovenský desetibojař Andrej Bician. Petr Svoboda by rád v hale navázal na loňskou výkonnost a přiblížil se hranici 6000 bodů, navíc by rád proháněl i naše nejlepší překážkáře. Celý podzim absolvoval bez zdravotních problémů a zdá se, že udělal velký pokrok především v technice běhu na překážkách, ale i ve výškařském sektoru. 

K téže metě, tedy 6000 bodů v sedmiboji, míří i Josef Karas. I on intenzivně pracuje na technice svých problémových disciplín, jimiž jsou pro halový víceboj koule a překážky. Překážkáře a vícebojaře doplňují v La Santě sprinteři Tomáš Knebl a Roman Zubek. Oba prodělali celou přípravu na halovou sezónu bez zdravotních problémů a výpadků v tréninku a touží v zimě po vylepšení osobních rekordů v běhu na 60 m. Na Lanzarote začali s rychlostní přípravou a poměrně často využívají pravidelného a v některých dnech i dost silného větru, který dovoluje trénovat tzv. „nadmaximální rychlost“.

Počasí atletům přeje, není příliš velké teplo, což je pro trénink ideální, v posledních dnech se objevila i nějaká ta kapka deště, ale ten netrvá na Kanárských ostrovech nikdy dlouho a tak se žádné omezování tréninkových plánů nemusí provádět. Obě skupiny atletů pražské Dukly se domů vracejí až v předvečer Vánočních svátků a věří, že je doma nebudou čekat sněhové závěje a teploty hluboko pod bodem mrazu.

                                                  Z Kanárských ostrovů píše Luděk Svoboda