Kvalitní prolog v Eugene, v Desavě byli vidět Češi

sobota 1. června 2013
Diamantový mítink na severozápadě USA má za sebou svou menší, páteční část, už při ní však padaly výkony roku, všechny tři v mužských disciplínách. V Německu se (rovněž včera) zdárně prali s počasím čeští atleti.

Podle očekávání byla v pátek v Eugene k vidění nejrychlejší desítka tohoto roku, v „top ten“ najdeme hned devět nových časů. Favorit Kenenisa Bekele byl tím prvním v cíli za 27:12.08 min., etiopský šampion to však neměl vůbec jednoduché, hned tři mladíci – krajané Merga a Kuma a Keňan Karoki se za ním naskládali do jedné vteřiny. Také míle přinesla výkon sezony, a to již její „béčkový“ běh (áčko je dnes), který před mistrem Evropy Ingebrigtsenem vyhrál o čtvrt sekundy Keňan James Magut za 3:55.24. Nového lídra tabulek má také dálka, Rus Alexandr Měnkov opanoval soutěž (a připsal si narozdíl od předešlých dvou vítězů 4 diamantové body) v osobním rekordu 839 cm, olympijský šampion Rutherford byl za Brazilcem da Silvou třetí (oba 822). Hůře dopadli zkušení Saladino a Phillips, kteří se ve vcelku větrném závodě nedostali ani za 8 metrů.

Ve výborném světle se za velkou louží předvedla německá oštěpařka Christine Obergföllová, když soupeřky jasně předčila rekordem mítinku 67.70 m. Výkon roku to sice není, zato porážka vedoucí ženy ano – mistryni světa z Ruska Abakumovové se vůbec nevedlo, sotva přehodila 60 metrů. Zajímavý souboj nabídly koulařky, Číňanka Gong Lijao se sice dostala dvakrát za dvacítku, nejvíce však o 12 cm, čímž . Novozélandská šampionka a také vedoucí žena letošních statistik Valerie Adamsová měla zase vyrovnanější sérii (všech pět měřených pokusů 19.82 a lepších!), přičemž ten nejdelší se dolétl na 20.15 m. Malinko za očekáváním zůstaly kladivářky, nejvíce se dařilo světové rekordmance Betty Heidlerové, i vítězná Němka však zaostala s 75.21 více než půlmetr od svého výkonu roku, Polka Wlodarczyková pak byla o 48 cm zpět. A doplňme ještě domácí vítěze zbylých disciplín, Heatha na patnáctistovce (3:38.54) a Wrightové na poloviční trati (2:00.85).

Výsledkový servis je zde.

Přes déšť a chlad mají za sebou čeští atleti vydařené představení na mítinku EA Classic „Anhalt 2013“. Vítězství si z Desavy odvezl Jaroslav Bába, když tu překonal 219 cm. Druhá místa vybojovaly za kvalitní výkony Lenka Masná na půlce (2:02.55, porazila ji Ukrajinka Lupuová – 2:01.81) a Kateřina Čechová na stovce, když dvakrát běžela 11.51 a pouze o setinu podlehla domácí favoritce Sailerové. Stejná trať přinesla radost Kláře Seidlové, když při obou startech běžela 11.85, čímž dvakrát vyhověla limitu pro juniorské ME. Velmi dobré časy vezou také další čeští běžci, kteří dokončili jako pátí. Jan Kubista na osmistovce zůstal jen pět setin od 1:47 a blízko také vítězného Schembery – 0.24 s, Kristiina Mäki na nemistrovské trojce zaběhla 9:13.28. Pátý byl ještě i dálkař Milan Pírek s 741 cm, když o 2 cm předčil krajana Romana Novotného. A ještě Lucie Májková skončila v trojskoku sedmá s 12.97, a Martina Schmidová na stovce 10. (12.07). O nejlepší výkon mítinku se postaral finský oštěpař Tero Pitkämäki, když 800g náčiní dostal do vzdálenosti 85.39, daleko však letěly i hody Švéda Amba (84.33) a Němec Röhlera (83.95), norský šampion Thorkildsen byl až za nimi čtvrtý (81.99).