přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Kvalitní Kingston se třemi výkony roku i bez Bolta

Stejně jako na Guadeloupe, tak i na Jamajce padly tři „WL“, přes absenci ostrovní ikony. Vedle domácích K. Stewartové a N. Williamsové uspěl i portorický J. Culson. V Evropě posunula letošní top hranici na desítce Němka Mockenhauptová.

Šestý ročník mítinku na kingstonském národním stadionu patří do světové tour jako jedna z kontinentálních akcí. Rozpočet téměř milion USD proměnili závodníci ve tři sprinterské výkony roku. Tím opravdovým vrcholem byla při omluvence Bolta ženská stovka. Kerron Stewartová dosáhla s povolenou podporou větru 1.2 m/s druhého letošního času pod 11 vteřin – 10.92. Jedna ze dvou stříbrných Jamajčanek z OH tím vylepšila dosavadní maximum Američanky Jeterové o 0.04 s. O další pozice se svedla setinková bitva, z níž vybojovala druhou příčku reprezentantka USA Mershevet Hookerová (11.14). Olympijská vítězka Shelly-Ann Fraserová porazila Aileen Baileyovou na tisíciny, kdež oběma jamajským sprinterkám naměřili 11.15. Na stovce bramborová Baileyová tak uspěla alespoň na dvoustovce, kde se jako jediná dostala pod 23 vteřin – o 4 setiny.


Na MS v Ósace byla Kerron Stewartová sedmá (nejblíže fotografovi), na loni OH už druhá - foto: graf.cz

O jedinou setinku se měnil světový čas na hladké čtvrtce žen, Novlene Williamsovou může těšit, že se jako první letos dostala pod 51 vteřin (dosud Monica Hargrovová 51.00). Údajně ne zcela fit zůstala o 13 setin zpět za domácí sprinterkou Sanya Richardsová (51.12), pro niž to znamenalo teprve čtvrtou porážku od roku 2007. Na druhou stranu Američanka selhala minimálně ve dvou důležitých chvílích: při kvalifikaci na MS do Ósaky před dvěma lety, kam vůbec nejela, a na olympiádě zase rozběhla na svěťák a byl z toho „jen“ bronz. Třetí už byla s odstupem jamajská dvojička Rosemarie Whyteová a Bobby-Gaye Wilkinsová (51.85, resp. 51.87).

Zatímco na Guadelope byl poměr výkonů roku 2:1 pro muže, na Jamajce tomu bylo naopak. O jeden mužský zápis se postaral překvapivě Javier Culson a vymazal tím takřka o půl vteřiny dosavadní WL Australana Tristana Thomase (48.86). Portorický překážkář nejenže vylepšil vlastní národní rekord na 48.42, ale připsal si i cenné skalpy zkušenějších soupeřů. Ještě tři borci se dostali pod 49 vteřin i dosavadní světové maximum a všichni se také namáčkli do pouhých 6 setin. Isa Phillips (Jam., 48.79), Michael Tinsley (USA, 48.81) a Danny McFarlane (Jam., 48.85). V případě 37letého McFarlanea se jedná opravdu o úctyhodný výkon, méně spokojen asi bude úřadující mistr světa Kerron Clement, který načal cestu za obhajobou 5. místem v čase 49.10.

Padly také dva rekordy mítinku, oba v technikách. Christian Cantwell vrátil vítězstvím za 21.16 m porážku z Drake Relays Danu Taylorovi (21.05) mezi Američany se vklínil ještě jamajský rekordman Dorian Scott (21.09). Další zástupkyně USA Brittney Reeseová porazila s 661 cm trojskokanskou specialistku Yargelis Savigneovou, kubánská mistryně světa dolétla na 638. Olympijská vítězka Dawn Harperová, kterou mohli diváci vidět v Praze při jejím jediném halovém startu, načala letošní cestu pod širým nebem časem 12.78, devět setin za výkonem roku krajanky Damu Cherryové. Jen 0.02 za Američankou protnula cíl domácí Vonette Dixonová (12.80), další jamajská Deloreen Ennis-Londonová nedokončila. Mužům jasně kraloval Antwon Hicks, jenž si časem 13.27 o desetinu vylepšil letošní maximum.

V hladkých sprintech nedokázal Bolta nahradit žádný z jeho krajanů. Na double na 100 i 200 m tak dosáhl Američan Darvis Patton za časy 10.02 (+0.1) a 20.48 (+1.0). Daniel Bailey z Antiguy se časem 10.02 vyrovnal Pattonovi, čímž si vylepšil osobní rekord. Na třetí a čtvrté pozici rovněž došlo ke shodě výkonů, teprve devatenáctiletý domácí talent Yohan Blake si posunul OR o setinu na 10.07 a na tisíciny porazil stříbrného z olympiády v Pekingu Richarda Thompsona z Trinidadu a Tobaga. Mužskou čtvrtku ovládl jeho krajan Rennie Quow, který 45.41 předčil pětici domácích borců v čele s Michaelem Blackwoodem (45.54). 400 m s překážkami patřilo jednoznačně domácí Nickieshe Wilsonové za 55.29, až šestá byla při startu do sezony bronzová Britka z OH Tasha Danversová (57.15). Američan Khadevis Robinson a Jamajčanka Kenia Sinclairová si připsali výhry na půlce (1:45.67 a 2:01.02). Dálkařům vládl bronzový z Pekingu Ibrahim Camejo (792 cm).
Výsledky z Kingstonu

Na evropské půdě se zaskvěla na domácím šampionátu německá vytrvalecká jednička Sabrina Mockenhauptová. V Brémách si kromě titulu spolkové mistryně na dráze připsala výkon roku 31:27.56, výborného času dosáhla i přesto, že neměla soupeřky, druhé v pořadí nadělila tři minuty. Podle EME NEWS by to mohlo naznačovat, kterou trať si Mockenhauptová na domácím MS v srpnu vybere. Mužský titul bral Filmon Ghirmai s 29:40.06, jenž o vteřinu a půl předčil Sebastiana Hallmanna.
Výsledky z Brém

Michal Procházka

Vytisknout