přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. března 2004, 18:56

Kvalifikace výškařů s rozdílnými výsledky pro české barvy

Jaroslav Bába jde do finále, v kvalifikačním sítu skončili životní partneři Tomáš Janků a Kateřina Baďurová.

Na úvodní výšce 2.15 m nezaváhal žádný ze závodníků, laťku absolvovali oba čeští reprezentanti Jaroslav Bába a Tomáš Janků, šest borců sedmnáctičlenného startovního pole ji vynechalo. Janků pokračoval bez problémů na 2.20 m svým typickým, úsporným stylem. Nejmladší účastník výškařské soutěže, devatenáctiletý Jaroslav Bába, zdolal laťku napodruhé. Všech 17 závodníků pokračovalo na výšce 2.24 m. Česká dvojice si svou úspěšnost z předchozích 2.20 m prohodila. Bába se přes laťku přenesl s rezervou, pro Tomáše Janků však znamenala konečnou. Bronzový medailista z halového ME 1998 tak nenaváže na řadu svých finálových účastí na evropských a světových šampionátech. Z loňského mistrovství světa v hale v Birminghamu Janků obhajoval šestou pozici. V pořadí HMS 2004 se Janků zařadil na konečnou 16. pozici.

Další finalista z Birminghamu, Jaroslav Bába, se výrazně přiblížil finálové účasti v Budapešti překonáním laťky ve výšce 2.27 m na první pokus. Stejný kousek se podařil jen dalším pěti závodníkům, devět borců muselo opravovat. Právě devět borců po úspěšném zdolání 2.27 m ukončilo soutěž a finále mužské výšky se tak v sobotu od 18:15 hodin odehraje za účasti devíti závodníků (Mason, Vasilache, Holm, Rybakov, Bába, Moroz, Nietko, Sokolovskij, O´Dwyer).
„Nervózní jsem nebyl, to ze mě spadlo už při vstupu do haly. S médii jsem včera nechtěl komunikovat, abych se nerozptyloval. Loni jsem se před vrcholnými závody při rozhovorech příliš vychvaloval, nechtěl jsem to opakovat,“ vysvětlil Bába a k technickému provedení svých dnešních skoků uvedl: „Bylo to výborné, jen ten jeden neúspěšný pokus jsem podcenil. Málo jsem se před skokem rozcvičil.“
Vítkovický výškař má v Budapešti slušnou podporu publika, do Sportarény si našly cestu desítky českých fanoušků, v hale vlají národní vlajky a při kvalifikaci výškařů nad sektorem visela oddílová vlajka SSK Vítkovice. V hledišti Bábovi fandila i jeho přítelkyně Denisa Ščerbová, která se v sobotu představí v kvalifikaci dálkařek. „Atmosféru jsem vnímal, příjemně mě to překvapilo. Denisa seděla vedle trenéra Dudy a moje skoky nahrávala na kameru. S trenérem to pak večer prohlédneme a řekneme si, co dělat líp,“ sdělil devatenáctiletý Bába. Druhý muž letošních světových tabulek se po středečním tréninku ve Sportaréně netajil tím, že mu zdejší pružný povrch vyhovuje. „Povrch je super, v závodě se to ukázalo. Při odrazu mě to vždycky kopne nahoru úplně samo,“ těšil se z podkladu výškařského sektoru Bába. Oproti loňskému halovému MS, kde skončil devátý, si juniorský mistr Evropy určitě nepohorší, sám ale rozhodně pomýšlí výš. „Dneska se mi tady skákalo dobře, věřím, že zítra to bude ještě lepší. Medaile bude viset zřejmě na první výšce nad 230. Možná bude stačit i rovných 230 na první pokus,“ odhadla česká medailová naděje.

Česká tyčkařka Kateřina Baďurová skončila v kvalifikaci, když zaznamenala jediný platný pokus. V pohodě překonala základ 4.10 m, ale následných 4.20 m už bylo nad její síly. V jediné kvalifikační skupině startovalo 16 tyčkařek, Baďurová obsadila konečnou patnáctou příčku. Pro jednadvacetiletou závodnici USK Praha byla premiéra na seniorském světovém šampionátu především cennou zkušeností.

Kompletní výsledky a další informace k HMS najdete v kolonce Zaostřeno na HMS 2004 Budapešť.

Tomáš Klement

Vytisknout