přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. prosince 2004, 00:41

Kupkovu partu na Kanárech zaskočilo chladné počasí

Poprvé se treninková skupina Dalibora Kupky vydala ke svému zimnímu soustředění na Lanzarote, dosud Kupkovi svěřenci vždy dávali přednost Gran Canarii.


Foto: Josef Čech
Celé dva týdny ve středisku La Santa na nejsevernějším z Kanárských ostrovů provázelo atlety pražské Dukly chladné počasí, které však tréninkové plány nijak nenarušilo. "Je pravda, že nás počasí trochu vyšplouchlo, byla zima a foukal vítr. Příště budeme muset v prosinci jet asi zase na Gran Canarii," podotkl Kupka, "ale tréninkové podmínky v La Santě byly dobré, na dráze tam je měkký povrch." Naopak známé středisko v Maspalomas na Gran Canarii disponuje tvrdým mondem. V předvečer svého korunování králem českých sportovců se z Lanzarote vrátil Roman Šebrle, na Kanárských ostrovech pokračoval v objemové přípravě. "Je to klasická příprava pro tohle období," poznamenal Kupka k soustředění olympijského vítěze, jehož start na halovém mistrovství Evropy v Madridu (4. až 6. března) je možný."Závěrečné rozhodnutí o účasti v Madridu padne někdy kolem mistrovství republiky,"
upřesnil Kupka, termín konání domácího šampionátu pod střechou je 19. a 20. února. V soutěži sedmibojařů na halovém ME 2005 nastoupí deset závodníků, už tento týden EAA oficiálně pozvala Šebrleho coby obhájce zlaté medaile i dalšího českého vícebojaře Tomáše Dvořáka, úřadujícího vicemistra Evropy a šampiona z roku 2000. Skoro celý leden příštího roku stráví Šebrle v oblíbeném jihoafrickém středisku v Potchefstroomu, společnost mu bude dělat trenér Kupka a masér Tomáš Dřímal.

S tréninkovou skupinou na Lanzarote neodcestoval překážkář Štěpán Tesařík. Semifinalista OH v Aténách se rozhodl vynechat halovou sezonu a v současné době absolvuje rovněž objemovou přípravu. V únoru pak sám odletí na soustředění do jižní Afriky. Jiří Mužík naopak start v zimní části roku s vrcholem na mistrovství Evropy bere jako výzvu. "Je to šance pro bílého sprintera prosadit se na mistrovství Evropy," míní Dalibor Kupka. První starty čekají Mužíka na konci ledna.

Ve stejném období by měl začít závodit i sprinter Radek Zachoval, kterého dlouhodobě trápily zdravotní problémy. "Teď na soustředění už obul tretry, ostruhu na patě vůbec necítil," konstatoval Kupka. Právě na ME v hale se Zachoval vryl do povědomí atletických fanoušků, když před třemi lety ve Vídni doběhl pátý ve finále dvoustovky. Čtvrtkař Karel Bláha se v nadcházející sezoně pravděpodobně bude soustředit na její letní část, která vyvrcholí srpnovým světovým šampionátem v Helsinkách. "Letos je hozená rukavice pro štafetu na mistrovství světa," osvětlil Bláhův záměr trenér Kupka, model štafetových závodů na MS 2005 umožňuje start čtyřiadvaceti kvartetům.

Tomáš Klement

Vytisknout