přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Kudy k milionu dolarů

IAAF potvrdila tzv „zlaté“ disciplíny, ve kterých lze v příštím roce bojovat o podíl na jackpotu prestižního seriálu Golden League.

Mužská i ženská stovka, stejně tak obě čtvrtky a krátké překážky. Z běhů trojka či pětka na dráze v mužském podaní, z technik mužský oštěp, ženská výška a tyč. Takový je výčet deseti disciplín, v nichž bude možné usilovat o podíl na zlatém pokladu nejlépe honorované soutěže.

Oproti letošnímu ročníku jde o obměnu z 50%. Vypadla ženská osmistovka, v níž byla úspěšná Keňanka Pamela Jelimová, jediná vítězka jackpotu sezony 2008. Naopak šanci na další reparát získala chorvatská výškařka Blanka Vlašićová, jíž v minulých dvou ročnících chybělo jediné vítězství a naposledy přišla o půl milionu dolarů doslova na poslední chvíli. V obdobné situaci je americký čtvrtkař Jeremy Wariner, který uspěl v sezóně 2006, ale letos jej ze hry vyřadil jeho krajan a velký konkurent LaShawn Meritt.

Cesta se otvírá i dalším vítězům předchozích ročníků. Po roční přestávce je mezi zlatými disciplínami tyčka, jíž dlouhodobě kraluje Ruska Jelena Isinbajevová a ženská čtvrtka, ve které se sice již ne tak suverénně, ale přesto výrazně, prosazuje Američanka Sanya Richardsová. Také jamajský sprinter by si mohl zopakovat slavnostní ceremoniál se zlatými cihličkami, v jeho případě však bude velmi záležet na tom, jak bude seriál zajímat trojnásobného olympijského vítěze a světového rekordmana Usaina Bolta. Celou šestici mítinků prý absolvovat neplánuje, nicméně zkřížit Powellovi plány by mohl jediný Boltův start.

Mezi kandidáty podílu lze při zranění čínského překážkáře Liu Xianga jednoznačně počítat i světového rekordmana z Kuby Dayrona Roblese. Naopak na ženské hladké i překážkářské stovce či v mužském oštěpu se jen těžko objeví suverén, který by dokázal šestkrát předčít všechny ostatní, což je jistou cestou k podílu na jackpotu. Pouze v případě, že by se nikdo takový ve všech zlatých disciplínách nenašel, dostane se na pětinásobné vítěze. Jejich odměna se však sníží na polovinu.

Seriál startuje 14. června v Berlíně a vyvrcholí 4. září stejně jako letos v Bruselu.

Zlaté disciplíny:
Muži:  100m, 400m, 3000m/5000m, 110m př., oštěp.
Ženy: 100m, 400m, 100m př., výška, tyč 

Kalendář Golden League:
Berlín, GER – Neděle 14. června
Oslo, NOR – Pátek 3. července
Řím, ITA – Pátek 10. července
Paříž, FRA – Pátek 17. července
Curych, SUI – Pátek 28. srpna
Brusel, BEL – Pátek 4. září

Adam Pražák

Vytisknout