přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. června 2008, 19:23

Kudlička přeskočil Ptáčka, Marcell přehodil Malinu

Tyčkař Jan Kudlička pokořil na 2. kole I. ligy družstev v Olomouci laťku ve výšce 561 cm, diskař Jan Marcell na stejné soutěži poslal své náčiní na 63.59 m.

Dvactiletý tyčkař skákal ve čtvrtek na Zlaté tretře (541), v sobotu, jen o dva dny později, bojoval za Opavu Opavu v ligové soutěži. "Chtěl jsem skočit jeden pokus do dálky a pak jít tyčku na body," popsal Jan Kudlička původní plán, který však posléze přehodnotil, dálkařskou soutěž absolvoval celou a vyhrál. Čtyřikrát dopadl za sedmimetrovou hranici, nejdelší ze skoků měřil 709 cm. 


Jan Kudlička při Memoriálu Ludvíka Daňka 2008, foto: graf.cz

"Rozzávoděnost" z dálky mu zřejmě pomohla i v disciplín, na níž se specializuje. V tyči sice zakládal až napotřetí, po zdolání 510 cm však už měl jistotu vítězství a tak si mohl nechat dát na stojany 561 cm, tedy o centimetr více, než kolik v zimě skočil dosavadní adept olympijské nominace Adam Ptáček. Když napodruhé Kudlička uspěl, a tím Ptáčka v nominaci předstihl, pokoušel se ještě o hodnotu A limitu 570 cm, který by mu s velkou pravděpodobností dal nominační jistotu. "Bylo to nadějné, škoda," řekl poté, co mu třikráte laťka spadla. "Věřím ale, že se o tuto výšku brzy pokusím znovu," dodal. Další příležitost k tomu bude mít v pondělí na Memoriálu Josefa Odložila.


Jan Marcell při Memoriálu Ludvíka Daňka 2008, foto: graf.cz

Podobný kousek v podobě "kvalitnějšího béčka" se podařil i diskaři Univerzity Brno, závodícímu mimo bodování. Jan Marcell navázal na svůj osobní rekord z minulého týdne na extralize na Julisce (62.53 m). "Právě po extralize jsem cítil formu, vtýdnu na mítinku v Cottbusu mi to ale nevyšlo, pouze první pokus za 59 a pak samé přešlapy. Závodit v Olomouci jsem se rozhodl až po tomto mítinku," řekl Marcell. Udělal dobře, v hanácké metropoli přidal ještě metr a šest cm k výkonu z Prahy a byl z toho pochopitelně nejen další osobák 63.59 metru, ale i B limit pro OH (63 rovných), navíc delší než Libora Maliny (63.10 v Turnově). A tak je to Marcell, kdo má aktuálně blíž nominaci na OH.

"Béčko není jistota, budu se snažit dál na áčko," ví ale diskař. Hned ve středu si to rozdá právě se svým hlavním konkurentem, který v Humpolci dohodl střetnutí obou rivalů. Můžeme se v ideálním případě dočkat dvou ostrých limitů? Do přísnějšího áčkového kritéria (64.50) zbývá Marcellovi necelý metr. "Budu makat dál, abych si to pojistil," míní atlet, na jehož přípravě spolupracují trenéři Josef Šilhavý (Praha) a Leona Ondráčková (Brno). "Mám to trochu divoké, cestuju stále Praha - Brno," přiznal student pátého ročníku brněnské VŠ.

Adam Pražák

Vytisknout