přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. srpna 2011, 05:58

Kudlička do finále, Cechlová s Lustigovou nikoliv

V korejském Tegu začalo historicky 13. mistrovství světa v atletice. Úspěšně zvládnutou kvalifikaci slavil Jan Kudlička. DOPLNĚNO FOTO.

Tyčkař Jan Kudlička postoupil do pondělních bojů o medaile, když se v kvalifikaci poděli o dvanácté místo s dalšími třemi borci. Dál je poslalo úspěšné zdolání 550 cm na pvní pokus. "Určitě se mi ulevilo, ale už v rozeskakování jsem viděl, že nikdo nic moc nepředvádí. Je tu takový prapodivný sektor, ale jenom v něm to není. Dneska jsem neskákal nějak zvlášť dobře, proberu to ještě s trenérem, ale už teď vím pár věcí, na které si budu muset dát ve finále pozor. Také mě při 560 cm udeřila tyč do hlavy, tak se mi snad rozsvítilo," zažertoval Kudlička, který se ve finále potká s většinou favoritů, ne však již s Australanem Hookerem, který neskočil svou základní výšku. "Moc mě to nepřekvapilo, byl celou sezonu bolavý a ani tady při trénincích nevypadal, že by byl ve své kůži," zmínil svěřenec Boleslava Patery

Na rozdíl od Kudličky se Věra Cechlová do finále nepodívá. V kvalifikaci diskařek hodila svěřenkyně Josefa Šilhavého 53.87 m, což na postup mezi nejlepší tucet stačit nemohlo. „Snažila jsem se v každém hodu ze sebe vydat co nejvíc, ale hrozně jsem bojovala s tím, abych vůbec udržela disk v ruce. Klouzalo mi to už do nášvihu. Moc mě to mrzí, protože na tento závod jsem se poctivě připravovala. Že to dopadne takhle, jsem si nepředstavovala. Tréninky tady vypadaly dobře, nebudu se na nic vymlouvat. Nic mě nebolí, jsem konečně zdravá, sama to nechápu,“ prohlásila bronzová medailistka z MS v Helsinkách, která v Tegu obsadí celkově 23. místo. 

Šampionát už skončil i pro stýplařku Marcelu Lustigovou. Svěřenkyně Miroslava Semeráda, která se dlouhodobě potýká se záněty tíhových váčků na obou patách, obsadila po výkonu 10:12.54 desátou příčku v rozběhu. „Běželo se mi hrozně, rychleji to prostě nešlo. Kvůli svým problémům jsem dlouho zvažovala, zda sem vůbec odjet. Ale pak jsem si řekla, že kdo nic nezkusí... Bohužel to dopadlo tak, jak jsem se obávala. Doběhla jsem víceméně jen proto, že jsme měla pocit, že se na mistrovství nemá vzdávat,“ prohlásila po závodě národní rekordmanka, než odkulhala do útrob stadionu.

Svůj desetiboj rozjel Roman Šebrle. Úvodní stovku zvládl svěřenec Dalibora Kupky za 11.25 s, v dálce přidal 730 cm a kouli 15.20 m. Úhrnem činí jeho zisk ze tří disciplín 2494 b, což ho řadí na 13. příčku. Průběžně vede Američan Hardee o 15 b před krajanem Eatonem, třetí je zatím Ukrajinec Kasjanov. 

Rozdávaly se už také první medaile, za výkon v maratonu v ulicích města si je na hruď pověsila trojice Keňanek. Tu nejcennější vybojovala v čase 2:28:43 Edna Kiplagatová, stříbrná Priscah Jeptoová byla o 17 vteřin pomalejší, bronzová Sharon Cheropová zaostala o 31 s. Keňanky tak přirozeně ovládly i maratonský světový pohár, druhé byly Ćíňanky, třetí Etiopanky.

Kucharda/6X2Z5003.JPGKucharda/6X2Z5007.JPGKucharda/6X2Z5036.JPG
Kucharda/6X2Z5057.JPGKucharda/6X2Z5071.JPGKucharda/6X2Z5112.JPG
Kucharda/6X2Z5142.JPGKucharda/6X2Z5172.JPGFoto: Jan Kucharčík


  
Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout