přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. října 2011, 12:22

Kubánci zářili na Panamerických hrách

Stávající formu kubánských borců odnesla v mexické Guadalajaře například stodesítka, tyčka, dlouhé překážky, oštěp nebo disk.

Zdá se, že z hlediska atletického kalendáře relativně pozdní termín Panamerických her kubánským sportovcům nevadí. Naopak. V Mexiku jasně dominovali nad svými lokálními soupeři a překonávali jeden rekord za druhým.

Překážkář Dayron Robles navzdory drobným zdravotním obtížím pohodlně vyhrál stodesítku, když po výkonu 13.10 (+1.6) umazal z dosud nejlepšího výkonu Panamerických her sedm setin. „Tahal mě sval na švihovce, takže jsem musel být opatrný, ale protože jsem byl ve skvělé formě, stačilo mi k vítězství běžet na 90-92%,“ popsal světový rekordman pro internetové stránky  IAAF.


Dayron Robles zdraví diváky Zlaté tretry Ostrava, foto: www.graf.cz

Diskařka Yarelis Barriosová se k obhajobě svého titulu z Her vybičovala k osobnímu rekordu 66.40 m, čímž o téměř metr překonala 24 let staré maximum soutěže své krajanky Martenové. Současně se svým výkonem zařadila na třetí příčku letošních tabulek.

Oštěpaři Guillermo Martínezovi, který na MS v Tegu vyhrál těsnou bitvu o bronz s naším Vítězslavem Veselým, stačil k zápisu do historických statistik jediný měřený hod. Ten doletěl do úctyhodné vzdálenosti 87.20 m, což Martíneze posunulo v letošním světovém žebříčku na čtvrté místo.

Neztratil se ani další medailista z nedávného mistrovství světa, tyčkař Lazáro Borges, který skočil 580 cm, a když setrváme u vyslanců Ostrova svobody, sluší se zmínit i jejich kvalitní čtvrtkařskou štafetu (2:59.43) či 400 m př. Omara Cisnerose, který jako první atlet v historii soutěže pokořil na této trati 48 vteřin (47.99).

Ne vše však Kubáncům na Hrách vyšlo. Očekávaný souboj Yargelis Savignové s Caterine Ibargüenovou v trojskoku se proměnil v exhibici Kolumbijky, která Savignovou jasně předčila a dokonce jí výkonem 14.92 sebrala i rekord soutěže.

Výsledky   

Adam Pražák

Vytisknout