přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Kubánci válí

O vrcholy mítinku v rakouském Linci se ve čtvrtek večer postarali kubánský překážkář Dayron Robles a jeho krajanka Yargelis Savignová v dálce.

Dva dny poté, co zaběhl na mítinku v Göteborgu nejlepší výkon sezony 7.45, přidal Robles v Linci další skvělý čas. V cíli 60 m př. byl za 7.53, o devět setin rychleji než jeho nejbližší soupeř. Tím byl bývalý olympijský vítěz a mistr světa Allen Johnson z USA, který si v šestatřiceti letech „kroutí“ údajně poslední evropskou halovou sezonu kariéry.


Foto: graf.cz

Mistryně světa z Ósaky v trojskoku Yargelis Savignová se v Linci představila v dálce. A byl z toho útok na její vlastní národní rekord, který vytvořila před rokem. Na konci jí po výkonu 677 chyběly dva centimetry. Příležitost k reparátu bude mít už v sobotu, kde ji na „místě předchozího činu“ ve Stuttgartu čeká podstatně tužší konkurence. Zde byla její největší „konkurentkou“ Slovinka Sněžna Rodičová s 615 cm.

Na šedesátce se při prvním halovém stratu od roku 2005 představil dřívější mistr světa na stovce Kim Collins. Vavříny však patřily jiným. V dramatické koncovce finišovali Američan Mike Rodgers a britský mistr Evropy do 22 let Simeon Williamson v identickém čase 6.60. Osm tisícin nakonec rozhodlo ve prospěch Američana. Collins byl čtvrtý, dvě setiny za dalším Britem Scottem Ryanem (6.64).

Také souboj sprinterek byl těsný. Američanka Angela Williamsová si sice záhy vypracovala viditelný náskok, v závěru však musela odrážet útok akcelerující Bulharky Ivet Lalovové. Nakonec se jí to podařilo a vyhrála časem 7.29. Olympijská finalistka Lalovová zaostala o dvě setiny. Ve finále byla i Iveta Mazáčová, skončila šestá v čase 7.58. V rozběhu byla o čtyři setiny rychlejší. 

Ohlášený atak světového rekordu ve štafetě na 4x800 m nevyšel. V závěru pak musel vysoce favorizovaný ruský kvartet Fivorová, Pantělejevová, Zinurovová a Jevdokimovová dokonce odrážet nápor dotírajících Ukrajinek. Obě finišmanky (v ukrajinské sestavě jí byla Gladunová) nakonec dělilo jen 34 setin. Čas vítězek: 8:30.66, více než 12 vteřin za rekordem. Na třetí místo dosáhla v čase 9:08.59 česká štafeta ve složení Ivanová, Klesniková, Blažková a Škabrahová.

Na individuální půlce bojovala o vítězství Lenka Masná, v cíli jí na Američanku Spencerovou chybělo 11 setin. I tak však časem 2:03.93 potvrdila své ambice vzhledem k možnému prolomení limitu na HMS. Ten má hodnotu 2:02.80.

Na překážkách se poprvé letos představila Petra Seidlová a byl z toho čas 8.46. Její kolegyně Lucie Martincová byla o šest setin rychlejší, letos však má už na kontě 8.21.
Mezi muži otevřel sezonu Jan Čech (7.96), po víkendovém Belfastu si překážky vyzkoušel i vícebojař Roman Šebrle (8.11).

Kompletní výsledky z Lince naleznete zde.  

Adam Pražák

Vytisknout