Krosy v minulém týdnu patřily Afričanům

Keňští a etiopští vytrvalci dominovali přespolním běhům uplynulého týdne. V Itálii se uskutečnil další závod pod hlavičkou EAA, Keňa uspořádala národní šampionát armádních klubů.

***
ROVERETO (It.):

V dalším pokračování krosového seriálu EAA slavili dvojnásobný triumf Keňané. Po klidném začátku závodu mužů, kteří změřili síly na trati 9.6 km, ve druhém ze šesti okruhů vystupňoval tempo Eliud Kirui a v polovině trati si vytvořil asi třicetimetrový náskok. Odstup od zbytku startovního pole si udržel až do cíle a zvítězil v čase 28:37 minuty.

Další medailové pozice drželi v průběhu závodu Wilson Businei z Ugandy a Keňan Jackson Kirwa. V závěrečné fázi závodu se na dvojici dotáhl specialista na 5000 m na dráze Abderrahim Goumri z Maroka a ve finiši se prosadil na třetí příčku. Druhý doběhl Businei, jedenáctý muž z desetikilometrové trati na OH v Aténách.

Favoritkami závodu žen byly úspěšné běžkyně z loňského MS v Helsinkách. Šestá ze závodu na 5000 metrů Zakia Mrishová a sedmá ze stejného závodu Prisca Jepletingová-Ngetichová také od začátku udávaly tempo. Ve vedoucí skupině se držela i bahrajnská reprezentantka Karima Salehová-Jassemová, na dosah trojici lídrů běžela domácí Renate Runggerová a někdejší držitelka světového rekordu ve stýplu Justina Baková z Polska.

Rozhodnutí o celkovém pořadí padlo zhruba v polovině trati, kdy se od všech soupeřek odpoutala Jepletingová-Ngetichová a pohodlně si doběhla pro prvenství. Po závodě prohlásila, že má v plánu ještě několik krosů, ale prioritou pro tuto sezonu pro ni je 5000 metrů na dráze. Vítězná Keňanka svým nástupem roztrhala startovní pole, stupňovanému tempu Salehové-Jassemové nestačila Mrishová, a tak bahrajnská závodnice překvapivě získala druhé místo. Jako třetí protnula cílovou pásku nakonec Italka Runggerová.

Výsledky:
MUŽI (9.57 km) – 1. E. Kirui (Keňa) 28:37, 2. Businei (Uga.) 28:44, 3. Goumri (Mar.) 28:46, 4. Kirwa (Keňa) 28:47, 5. Matvičuk (Ukr.) 29:17, 6. Battocletti (Ita.) 29:30, 7. Chatbi (Mar.) 29:44, 8. Wyatt (N. Zél.) 29:50
ŽENY (6.47 km) – 1. Jepletingová-Ngetichová (Keňa) 22:02, 2. Salehová-Jassemová (Bahr.) 22:12, 3. Renate Runggerová (Ita.) 22:33, 4. Zakia Mrishová (Tanz.) 22:43, 5. Justina Baková (Pol.) 23:04, 6. Federica Dal Riová 23:26, 7. Viviana Rudassová 24:12, 8. Rosanna Martinová (všechny Ita.) 24:19

***
THIKA (Keňa):

Mimořádně kvalitní obsazení se sešlo na armádním mistrovství Keni v přespolním běhu. Mezi muži-mílaři se v těsném finiši prosadil mistr světa z Helsinek na 5000 metrů Benjamin Limo, když trať o délce 4 km zvládl za 11:31 minuty. Ve shodném čase bral stříbro Sammy Kipketer, třetí John Kibowen (šestý z MS 2005) byl o vteřinu pomalejší. Na stejné distanci žen se taktéž až v cílové rovince prosadila bronzová stýplařka loňského MS Jeruto Kiptumová (13:49), těsně za ní doběhla Monica Otworiová. Dvojnásobná trať měla suverénní vítězku v podobě Irene Kwambaiové, osm kilometrů proběhla v čase 27:58.

Nečekaným mistrem na 12 km se stal pětadvacetiletý Shadrack Kosgei. Desátý z kratší trati na loňském světovém šampionátu za sebou nechal řadu slavnějších borců v čele se stříbrným medailistou z mistrovství světa 1999 Patrickem Ivutim. Ten získal titul armádního vicemistra Keni, bronz si odvezl Abraham Cherono. Blamáží skončil šampionát pro velkého favorita Johna Cheruiyota Korira, který se nevešel ani do první desítky.

Výsledky:
MUŽI (4 km) – 1. B. Limo 11:31, 2. S. Kipketer 11:31, 3. J. Kibowen 11:32, 4. J. Matui 11:33
MUŽI (12 km) – 1. Shadrack Kosgei 35:16, 2. Patrick Ivuti 35:18, 3. Abraham Cherono 35:32, 4. Philemon Kipsang 35:35, 5. Stephen Koech 35:50, 6. William Chebon 35:52
ŽENY (4 km) – 1. Kiptum 13:49, 2. Otworiová 13:50, 3. Nyamburová 14:06
ŽENY (8 km) – 1. Kwambai 27:58, 2. Barsosiová 28:24, 3. Mugová 28:35

***
ELGOIBAR (Šp.):

Výsledky mezinárodního krosu:
MUŽI (10.53 km) – 1. Kamathi (Keňa) 32:23, 2. F. Joseph (Tanz.) 32:26, 3. Mergia (Et.) 32:54, 4. de la Ossa (Šp.) 32:58, 5. Zoubaa (Fr.) 33:10
ŽENY (6.47 km) – 1. Ayanuová 22:19, 2. Melkamuová (obě Et.) 22:22, 3. Kalovicsová (Maď.) 22:40, 4. Bekeleová 22:46, 5. Alemuová (obě Et.) 22:53

***
VALLADOLID (Šp.):
MUŽI (10.75 km) – 1. M. Kigen (Keňa) 31:43, 2. Rios Ortega (Šp.) 32:07, 3. Disi (Rwa.) 32:43, 4. Lebiď (Ukr.) 32:59, 5. Webb (USA) 33:19
ŽENY (6.73 km) – 1. Kirosová 21:58, 2. Tayeová (obě Et.) 22:01, 3. R. Jepčumbová (Keňa) 22:03, 4. Butlerová (Brit.) 22:15

***
BREDA (Niz.):
ŽENY (6.9 km) – 1. Ayanová (Et.) 22:47... 4. Petra Kamínková (ČR) 23:51, 6. Jana Klimešová (ČR) 24:19