Krosové tituly Kocourkovi a Sekanové

sobota 21. března 2009
Za krásného počasí proběhlo ve Kdyni u Domažlic 41. MČR v přespolním běhu. Titul mezi muži obhájil Milan Kocourek, ženám vládla nadějná Lucie Sekanová.

Hlavní závod vyhrál Američan Ryan Vail, který bude svou zemi reprezentovat na světovém šampionátu v Amánu. Ve Kdyni ovšem startoval mimo soutěž, a tak se ze třetího titulu v řadě za sebou radoval závodník ARC Brno Milan Kocourek. Neměl to však snadné. V prvním kole si sice svěřenec trenéra Sequenta vypracoval výrazný náskok, ale v průběhu závodu se k němu dotahovali silní konkurenti z AK Kroměříž, zejména pak ostřílený veterán a ikona české běžecké scény Róbert Štefko. Ten v předposledním kole Kocourka dotáhl a zdálo se, že naváže na úspěchy loňské sezony, v níž dominoval. Jenže Kocourek v sobě našel druhou mízu, Štefka si nenechal utéci a kilometr před cílem opět nastoupil. Tento únik již byl definitivní. „Róberta jsem se bál, vím, že běhá velmi zkušeně. Ale jakmile jsem viděl, že mu utíkám, byl už jsem si jistý, že na mě v závěru rychlostně mít nebude. Vítězství na MČR je hezké, lepší ale bude uspět na prosincovém ME v krosu, kam jsem se tímto snad nominoval. Dalším mým cílem je dostat se ve stýplu na ME do 22 let,“ řekl Kocourek.
Štefko doběhl druhý se ztrátou 19 vteřin. Druhého místa nelitoval. „V jediném místě, kde jsem mu mohl pořádně nastoupit, mě začalo píchat v boku, takže jsem musel naopak zvolnit. Kocourek je mladý, porazil bych ho jedině, kdyby udělal nějakou velkou taktickou chybu,“ myslí si 41letý matador závodící za AK Kroměříž. Bronz získal jeho oddílový kolega, vloni stříbrný mezi mílaři, Jan Kreisinger.

Lucie Sekanová dokázala své loňské prvenství v kategorii juniorek zopakovat i mezi ženami. Talentovaná běžkyně z Českých Budějovic, jasně svým lehkonohým a pohledným stylem, předčila své soupeřky i přesto, že si před dvěma týdny přivodila výron kotníku. „V závodě mě to omezovalo pouze tak, že jsem na to pořád myslela. Ale bolest jsem nepociťovala. Běželo se mi dobře, jen ten poslední kilometr byl hodně náročný,“ říkala svěřenkyně trenéra Bahenského, která vloni skončila osmá ve stýplu na MSJ a na evropském krosovém šampionátu doběhla 13. příčce.
Druhé místo v Kdyni obsadila předloňská vítězka a oddílová kolegyně Sekanové Lenka Všetečková. Pro změnu loňská šampionka Monika Preibischová z Mariánských lázní doběhla na třetím místě.
Oba vítězové hlavních kategorií, tedy Sekanová i Kocourek, ovládli i kategorii do 22 let. V ní budou s největší pravděpodobností startovat na ME v krosu, které se koná v prosinci v irském Dublinu. Více o nominačních kritériích zde.

Uvolněný styl Petra Mikulenky kraloval kategorii mílařů. Závodník Slezanu Frýdek-Místek, který se v létě specializuje především na stýpl, se ve druhém kilometru utrhl svým soupeřům, při průběhu do druhého kola měl více než 100metrový náskok a své prvenství v pohodě udržel až do konce. „Chtěl jsem konečně získat titul z mílařů,“ prohlásil majitel dvou druhých míst z let 2006 a 2007. „Trať byla dobrá. Ze začátku jsem šel se skupinkou, pak jim zkusil utéct. A v závěru jsem už trochu šetřil síly na desítku, na níž asi nastoupím taky,“ dodal.
Druhé místo obsadil Petr Doubravský z Olympu Praha, který dokonce v druhém kole stáhl Mikulenkův náskok na pouhé tři vteřiny. „Ale Petr měl závod pod kontrolou. I kdyby byla trať o kilometr delší, on by si to pohlídal. Já jsem chtěl medaili a se stříbrem jsem velmi spokojený,“ těšilo Doubravského.
Třetí doběhl zkušený Jiří Miler z Mladé Boleslavi, pro něhož to byla již šestá medaile z mílařské trati na MČR v krosu. Šestou příčku pak obsadil dráhový specialista Michal Šneberger, který nedávno podstoupil operaci kolene a do tréninku se vrátil teprve před 14 dni. „Říkal jsem si, že se jen tak proběhnu s ostatními, ale když už jsem byl tady, tak mi to samozřejmě nedalo. Druhé kolo bylo za trest, ale hlavně jsem rád, že už jsem zdravý,“  řekl Šneberger.

Jakub Živec z Lovosic pohodlně obhájil svůj loňský titul mezi juniory. Za ním se umístili další výrazné talenty Filip Jalový (Opava) a Jiří Homoláč (Uni Brno).
Mezi juniorkami se prosadila slibná stýplařka Martina Bařinová z Přerova, která porazila úspěšnou vrchařku Kateřinu Berouškovou z nedalekých Domažlic. Třetí byla Adéla Hofmannová z A.C. TEPO Kladno.

Mezi dorostenci si cenné kovy podělila tatáž trojice, která vystoupala na stupně vítězů při letošním halovém šampionátu své kategorie na tříkilometrové trati. Stejně jako v hale Otakara Jandery i ve Kdyni vyhrál Tomáš Jaša ze Stříbra, pořadí na druhém a třetím místě si prohodil havířovský Petr Kaminski s Ondřejem Doleželem ze Šternberka.
Tereza Novotná ze Sokola Hradce Králové povýšila svůj loňský bronz na titul v kategorii dorostenek. Se ztrátou dvou vteřin doběhla na druhém místě halová mistryně republiky z osmistovky Diana Mezulianiková závodící za AK ŠKODA Plzeň. Bronz získala jistě Marie Milíčková z Nového Města na Moravě.

Starší žák Jakub Šesták z Olympie Bruntál jasně předčil své vrstevníky, když do cíle dorazil se 14vteřinovým náskokem před druhým v pořadí, jímž byl Jakub Zemaník z Frýdku-Místku
Mezi stejně starými dívkami zvítězila Alena Ulrichová z Nového Města nad Metují, která byla v cíli o tři vteřiny dříve než loňská vítězka mladší ze žákovských kategorií Kateřina Čermáková z Turnova.

Mezi mladšími žáky musela při teprve druhém ročníku šampionátu této věkové kategorie o titulu rozhodovat cílová kamera, která se nakonec přiklonila na stranu Vladimíra Šmiřáka ze Slezanu Frýdek-Místek. Kategorii mladších žákyň vyhrála díky zdařilému finiši Lucie Křížková z Vodních staveb Tábor.

Výsledky MČR v krosu:

Muži (10 km) – 1. Kocourek (ARC Brno) 30:49, 2. Štefko 30:54, 3. Kreisinger (oba Kroměříž) 31:06…MS Vail (USA) 30:30
kategorie do 22 let: 1. Kocourek, 2. Kourek (NM na Moravě), 3. Voják (Mílaři Domažlice)
Ženy (6 km) – 1. Sekanová 21:23, 2. Všetečková (obě České Budějovice) 21:48, 3. Preibischová (Mariánské lázně)  21:57
kategorie do 22 let: 1. Sekanová, 2. Peteříková (FTVS Praha), 3. Prokešová (Bruntál)
Mílaři (4 km) – 1. Mikulenka (Frýdek-Místek) 12:19, 2. Doubravský (Olymp Praha) 12:22, 3. Miler (Ml. Boleslav) 12:29
Junioři (6 km) – 1. Živec (Lovosice) 19:05, 2. Jalový (Opava) 19:33, 3. Homoláč (UNI Brno) 19:38
Juniorky (4 km) – 1. Bařinová (Přerov) 14:08, 2. Beroušková (Mílaři Domažlice) 14:29, 3. Hofmannová (Kladno) 15:09
Dorostenci (4 km) – 1. Jaša (Stříbro) 12:53, 2. Kaminski (Havířov) 12:58, 3. Doležel (Šterneberk) 13:06
Dorostenky (3 km) – 1. Novotná (Hradec Králové) 11:03, 2. Mezulianiková (Škoda Plzeň) 11:05, 3. Milíčková (NM na Moravě) 11:23
St. žáci (3 km) – 1. Šesták (Bruntál) 10:02, 2. Zemaník (F. Místek) 10:16, 3. Mlčoch (Ml. Boleslav) 10:21
St. žákyně (2 km) – 1. Ulrichová (NM nad Metují) 7:31, 2. Čermáková (Turnov) 7:34, 3. Kratochvílová (Sprint Čáslav) 7:37
Ml. žáci (2 km) – 1. Šmiřák (Frýdek-Místek) a 2. Sasínek (Hodonín) oba 7:16, 3. Suchánek (Univerzita Brno)
Ml. žákyně (1.5 km) – 1. Křížková (Tábor) 5:24, 2. Korvasová (Hodonín) 5:26, 3. Stránská (Č.Třebová) 5:34