Krosové „Evropě“ vládli afričtí Turci, Vrabcová 15.

neděle 11. prosince 2016
Mistrovství Evropy v přespolním běhu hostila italská Chia, hlavní závody ovládli na černém kontinentě narození Kaya a Canová, reprezentující Turecko. Z českého týmu se prosadily především ženy v čele s patnáctou Evou Vrabcovou a 28. Simonou Vrzalovou, jako družstvo osmé.

Pobřežní oblast Chia na ostrovní Sardinii nabídla evropské krosové elitě takřka ideální teplotní podmínky – 16 až 17 stupňů Celsia. Suchá a až na několik umělých překážek trať bez převýšení vyhovovala vyznavačům rovinatých závodů. Nejcennější sbírku vybojovali reprezentanti Turecka – tři zlaté, dvě stříbrné, jednu bronzovou. Nejsilnějším týmem však v Itálii disponovala Velká Británie, jednak si její zástupci vysloužili nejvíce medailí (deset), a také ovládli polovinu týmových soutěží (tři).

Třetí letošní evropský titul pro Canovou

Brzy po startu hlavního závodu žen se odpoutala od zbytku dvojice v Turecku naturalizovaných běžkyň a pak už se o šampionce rozhodovalo jen mezi nimi. Podle očekávání se po osmi kilometrech (a 150 m navrch) prosadila dvojnásobná mistryně Evropy z Amsterdamu Yasemin Canová, která si s tratí poradila za 24 minuty a 46 vteřin. Její krajanka Akdaová se v cíli objevila o deset vteřin později. Teprve o další půlminutu později se odehrála bitva o bronz, dlouhým finišem o něm pro sebe rozhodla Norka Grovdalová (25:26) a stihla i vítězné gesto, jakkoli jsou za ní ve výsledcích čtvrtá Rumunka Bobocelová i pátá Irka McCormacková pouze se vteřinovými odstupy. Turecká vlajka stoupala nejvýše i při vyhlášení týmové soutěže, pod ní visely níže britská a nejníže rumunská.

Český tým se v 72členném poli neztratil, mezi 12 družstvy skončil osmý a nechal za sebou vyhlášené vytrvalkyně Portugalky či Italky. Největší pochvalu zaslouží Eva Vrabcová Nývltová, která prokázala, že rovinatý profil v Sardinii jí sedí více než motolské kopce. Docela dlouho se svěřenkyně svého muže Martina pohybovala ve skupince běžící o třetí místo, nakonec sice klesla, ale i tak z toho bylo vynikající 15. místo za čas 26:13, minutu a půl za vítězkou, tři čtvrtě od medaile. Výborný spurt za pozicemi předvedly Simona Vrzalová i Lucie Sekanová. Úřadující mistryně republiky to nakonec dotáhla na 28. pozici za 26:50, druhá jmenovaná byla o devět sekund zpět 36. (od 33. místa ji přitom dělila jediná vteřina). Do týmového výsledku se započetla ještě 56. příčka Terezy Čapkové, jako 62. byla klasifikována Eva Krchová, naopak šestá do party Diana Mezuliáníková nedokončila.

„Stýplař“ předčil šampiona desítky

Trochu jiný scénář, ale velmi podobný výsledek měl desetikilometrový (přesně 10.15 km) závod mužů. S dvojicí afrických borců oblékajících turecký dres se statečně držel Brit Hawkins, ale v předposledním z šesti velkých okruhů začal ztrácet a musel se tak spokojit s bronzem. K překvapení však přeci jen došlo, když titul vybojoval Aras Kaya, stříbrný medailista z ME ve stýplu za sebou nechal v čase 27:39 o tři vteřiny šampiona z desítky v Amsterdamu Polata Arikana. Jelikož Hawkinse (27:49) hned v pořadí následovali dva krajané Butchart a Vernon a další dva Britové byli v druhé desítce (16. Connor, 18. Griffiths), týmový titul putuje na ostrovy. Ovšem celkově byli lepší jen o čtyři příčky před Španěly, a o deset pak než Turci. Pro tento závod oblékl český dres jediný reprezentant, Jiří Homoláč jej donesl ve třech čtvrtinách pole na 61. místě (30:53).

I „22“ kralovali běžci s africkými kořeny

Velké drama se odehrálo v ženské kategorii „dvaadvacítek“, když se o šampionce rozhodovalo až v cílové rovince. Zde ukázala rychlé nohy Polka Sofia Ennaouiová, cílovou pásku po šesti kilometrech proběhla za 19:21 minuty, o tři vteřiny dříve než Němka Gehringová, která se zasloužila o tempo po většinu závodu. Duel o bronz mezi Britkami byl neméně vyrovnaný, radost si udělala nakonec Wrightová, ale ani poražená Taylorová nemusela tolik smutnit, sešly se společně na nejvyšším stupínku při týmovém vyhlášení. Gehringová vystoupala na stříbrnou pozici i s kolegyněmi z německé reprezentace, bronz vybojovaly Italky těsně před Ukrajinkami. Česká barvy hájila v závodě Moira Stewartová, její výkon 20:52 (tedy minutu a půl za čelem) stačil na 34. pozici.

Mezi muži ve věkové kategorii do 22 let určil medailisty až závěrečný okruh osmikilometrového závodu, neboť do něj vbíhala ještě šestice borců. Drtivým finišem si o zlato řekl Isaac Kimeli v belgickém dresu, trať zvládl celkem za 22:48. Na cenné kovy si sáhli také Španěl Mayo, který dokončil o pět sekund zpět, a Ital Crippa, jenž ztratil o vteřinu více. Domácí reprezentant se na stupně vítězů postavil ještě jednou, a to dokonce nejvýš, když společně s kolegy ovládl soutěž družstev. To šampion Kimeli dovedl Belgii ke stříbru, bronz pak brali Britové. Jakub Zemaník se v úvodu pohyboval poblíž čela, pak se ale propadl a nakonec byl klasifikován jako 48. v čase 24:24.

Německá suverénka, norský mladík

Rod Ingebrigtsenů dosáhl skvělého úspěchu, když šestnáctiletý Jacob, nejmladší nejen z tria norských bratrů, ale i v celém závodě juniorů ukázal v závěrečném okruhu záda zbývající dvojici soupeřů. V cíli 6km trati se Ingebrigstsen objevil po 17:06 minuty, a nakonec si ještě vybudoval menší náskok před druhým Italem Chiappinellim (8 sekund) a třetím Britem Mahamedem (10 s). Francouz Gressier nemusel tolik smutnit ztráty tři vteřin na medaili, spolu s krajany, kteří se všichni vešli do elitní desítky, dosáhl na týmový titul. Naopak o stříbru Španělů před bronzovými Brity rozhodlo jediné místo. Český zástupce Viktor Šinágl předvedl mimo jiné rychlý finiš, který mu v závěru získal nějakou tu příčku a konečnou 57. pozici, 1:27 min. za vítězem.

Šampionát otevřely juniorky, kde si se soupeřkami na čtyřkilometrové trati pohrála Němka Konstanze Klosterhalfenová. Bronzová z MS v Bydhošti (3000 m) a semifinalistka OH v Riu (1500 m) prolétla závodem za 12:26 min., jediná, kdo ji jakžtakž dokázal sekundovat, byla Dánka Mollerová, i ta se však v cíli objevila o 17 vteřin později, ostatní soupeřky ztratily už téměř půl minuty. Bronz před dotírající krajankou vítězky Rehovou uhájila Britka Knowles-Jonesová. Ostrovanky suverénně ovládly týmovou soutěž, když se další tři seřadily na hranici první a druhé desítky, stříbro braly Němky, bronz Nizozemky. Adéla Civínová skončila v poli poražených (77., 14:57).