Krosová obhajoba Sekanové, premiéra Kourka

sobota 21. března 2015
Na zajímavé trati vytyčené ve fotbalgolfovém areálu Dymník nedaleko Rumburka se bojovalo o medaile v rámci letošního ročníku mistrovství republiky v přespolním běhu.

Rumburští se pořádání šampionátu, který se koná od roku 1969, ujali poprvé a bylo znát, že si dali záležet. V malebném prostředí na návrší nad městem v severní výspě republiky narýsovali trať, která rozhodně nenudila a zároveň byla přehledná a také bohatá na přírodní překážky. Nebývalým bonusem pro účastníky i diváky byl též online přenos z trati, k němuž využili i létajících dronů. A vzhledem k tomu, že až na tu a tam citelný chlad spolupracovalo též počasí, patřil letošní ročník MČR v krosu k těm vydařenějším.

Hlavní kategorii vytrvalců ovládl při absenci dlouhodobého hegemona domácích přespolních běhů Milana Kocourka závodník Nového Města na Moravě Lukáš Kourek. Do cíle desetikilometrové trati doběhl v čase 32:36 a stříbrného Víta Pavlištu z Liberce porazil o 27 vteřin. Klíčový moment si nachystal na třetí z pěti okruhů, kde zrychlil a od té doby se svým soupeřům jen vzdaloval. „Bylo to tak zhruba naplánované, spíš jsem tedy zaútočil o něco dřív a vybral to asi nejtěžší místo na trati. Byl jsem zvědavý, jak kluci zareagují, věděl jsem, že jsou silní. Ale nakonec to mělo celkem jasný průběh, i když lehké to rozhodně nebylo,“ popsal vítězný Kourek, který tak získal první zlato z kategorie vytrvalců k tomu mílařskému, jež má už z minulosti.

„Já jsem z nedávného závodu na silnici věděl, že na Lukáše mít asi nebudu, kór když jde o kros, který mi tolik nesedí,“ přiznal stříbrný Pavlišta a dodal, že v závěru se soustředil spíš na bezpečné uhájení svého druhého místa. To se mu povedlo o 12 vteřin před Lukášem Olejníčkem z Univerzity Brno, který v závěrečném kole odběhl Jiřímu Homoláčovi. „Na to, že jsem ještě ve středu nevěděl, jestli kvůli nemoci budu moci běžet, to je dobrý výsledek. První dva byli na mě příliš rychlí, takže jsem se snažil o bronz a věděl jsem, že pokud mi Jirka neuteče v prvních třech, čtyřech kolech, měl bych na něj dosáhnout,“ zhodnotil třetí medailista.

Nadvláda Sekanové trvá

Mezi ženami se potřetí v řadě a popáté úhrnem stala republikovou šampionkou Lucie Sekanová. Závodnice pražského USK zvítězila s velkým přehledem v podstatě stylem start cíl. „Myslela jsem, že poběžíme delší dobu v balíku, ale když jsem viděla, že se první kilometr běžel celkem volně, nasadila jsem vlastní tempo,“ popsala svěřenkyně Róberta Štefka.

Svůj náskok plynule navyšovala a v cíli šesti kilometrů byla za 22:21, o 42 vteřin před Moirou Stewartovou ze Spartaku Praha 4, která brala taktéž jisté stříbro. „Myslela jsem si, že se na mě budou holky víc tlačit,“ přiznala svěřenkyně Václava Janouška s vědomím 19vteřinového náskoku na bronzovou Terezu Lajdovou ze Slávie Praha. I pro tuto bývalou reprezentantku v badmintonu, která se na běh specializuje teprve půldruhého roku, však byla medaile úspěchem. „Trenér mi říkal, že bude spokojený, pokud skončím lépe než na dvanáctém místě,“ prozradila 21letá svěřenkyně Jana Dítěte, která si připsala cenné skalpy takových závodnic jako jsou Lada Nováková (4.), Ivana Sekyrová (5.) ad.

A zase ten Vitner

Ještě větší dominancí než Sekanová se může mezi mílaři pochlubit Petr Vitner z Nového Města na Moravě. Ten kraluje své kategorie nepřetržitě od roku 2012 a po letošním ročníku si své panování minimálně ještě o rok prodlouží. Tak jako v minulých letech mu byl největším konkurentem David Kučera ze Slovanu Liberec, který za vítězem zaostal tentokrát o devět vteřin. „Dneska jsem byl ale z našich soubojů k vítězství nejdál. Petr se odpoutal po prvním kole a já už na něj pak nestačil,“ uznal sportovně. „David podle mě zpočátku tempo děsně přepálil, čímž mě dost překvapil, ale nenechal jsem se strhnout a běžel si svoje,“ přidal svůj pohled vítězný Vitner. Za touto dvojicí se mohl z bronzu těšit Pavel Dymák z Hvězdy Pardubice.

A jak dopadly mladší kategorie?

Se svými juniorskými konkurenty si nejlépe poradil Dominik Kubec z Hvězdy Pardubice, na šestikilometrové trati se nezdržel ani dvacet minut. Druhý byl sedm vteřin zpět Marek Chrascina, třetí pak Sebastián Vošvrda z Mladé Boleslavi. Mezi juniorkami potvrdila své kvality medailistka z loňského MS vrchařů Michaela Stránská z Iscarex Česká Třebová, která byla v cíli čtyřkilometrové trati za 15:20, o 27 vteřin před Veronikou Rosovou z Vítkovic. Třetí byla Renata Vocásková ze Sokola Kolín.

Jediná vteřina dělila po čtyřech kilometrech dorosteneckého mistra Jana Žaludu z Nového Města nad Metují od stříbrného Dominika Sigmunda z Vítkovic, pro bronz se již s větším odstupem oddělil Sergej Tkach z Frýdku-Místku. Dorostenky se poměřily na tříkilometrové trati a vítězně z toho vzešla Alice Prokešová z Olympu Brno, s relativně malým odstupem čtyř sekund za ní přibyla do cíle Adéla Civínová z Mostu, která ještě musela o své stříbro svést těsný souboj s nakonec bronzovou Bárou Stýblovou z Berouna.

Šampionkou mezi staršími žákyněmi se s přehledem stala Barbora Havlíčková z SK Čtyři Dvory České Budějovice, jejím vrstevníkům vládl taktéž přesvědčivě Daniel Kotyza z Univerzity Brno. V kategorii mladších žáků zvítězili Jonáš Jiránek z USK Provod Ústí nad Labem a Karolína Sasynová z Třince.