přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Kros možná přibude na olympiádu. Zimní

Úsilí o zařazení přespolního běhu do programu Her by mohlo znamenat premiéru této disciplíny v Soči 2014. Přinášíme také krátký souhrn trojice národních krosových šampionátů a doplňujeme další víkendové výsledky.

Myšlenka uspořádat v rámci svátku všech sportů také závod pro vyznavače běhu v terénu není nová. Ostatně kros už byl na programu olympijských her, ovšem letních, a to v letech 1912, 1920 a 1924 pro mužské kategorie. Jako řada jiných disciplín však vymizel z OH, ale narozdíl od různých hodů obouruč nebo skoků z místa neztratil na popularitě mezi atlety. Pod hlavičkou světové federace (IAAF) se koná i mistrovství světa od roku 1973. Nápad znovu zařadit přespolní běh na Hry oživili před půl rokem tři skvělí vytrvalci Haile Gebrselassie, Kenenisa Bekele a Paul Tergat.

IAAF podnět podpořila a poslala oficiální dotaz na Mezinárodní olympijský výbor. MOV přislíbil, že bude „kros na OH“ důkladně zkoumat po Vancouveru v příštím roce. Prezident IAAF Lamine Diack k tomu řekl podle insidethgames.com: „Jsme připraveni kros zorganizovat na zimní olympiádě. Byl by to dobrý krok pro náš sport.“ Patrně však projekt narazí v diskuzi u jiných, tradičních zimních sportů. Návrh doplnit kros na „zimní seznam“ je přeci jen spíše nouzový, i když se přespolní závody konají prakticky po celý rok, důkazem je i řada silvestrovských/novoročních běhů.

Krosové šampionáty SR, Portugalska a Maďarska
U našich východních sousedu se v Novém Městě nad Váhem radoval hned ze třech vítězství během několika desítek minut Miroslav Vanko. Zkušený běžec zaběhl kratší trať za 13:33 min. (4.5 km), delší za 27:44 (9 km) a spolu s družstvem pak získal i třetí zlato. Janka Zatlúkalová byla nejlepší na 4.5 km za 15:29.
Portugalci rozdělovali tituly ve Figueira da Foz, z titulů se radovali „staří známí“ z HME, ovšem neměli to zadarmo. Čerstvý evropský šampion z patnáctistovky Rui Silva předčil Mario Teixeiru o pouhou vteřinu (11:40 – 11:41). Stříbrná z turínské trojky Sara Moreiraová byla v čase 13:13 lepší než Dulce Felixová o šest vteřin.
V maďarském Csakvaru si zlaté medaile vybojovali na kratších tratích Albert Minczer (6 km za 18:31) a Krisztina Pappová (5.5 km za 18:48), „vytrvalcům“ ukázal po 12 km Zsolt Koszar (37:24).

----------------------------

Doplnění dalších víkendových výsledků
Ve francouzském Auch ovládli v solidních čase půlmartaon Keňané Jairus Chanchima – 1:02:05 a Sarah Chepchirchirová – 1:11:22.
Ve španělském Laredu vyhrál svižnou silniční desítku domácí Javier Guerra za 28:39 před bývalým halovým mistrem Evropy Juanem Carlosem Higuerem (28:59). Zulema Fuentes-Pilaová ovládla ženský závod za 33:04.
Jejich krajan, diskař Frank Casaňas, se v sousedním Portugalsku blýskl vynikající sérií. Pět hodů v Quinta do Anjo dolétlo 65 metrů a dále. Casaňas nebyl daleko ani od osobního rekordu z loňska (67.91), nejlepší pokus měřil 67.17, navíc o den dříve (v sobotu) předvedl výkon jen o 6 cm kratší.
Příliš silný hurikán foukal do zad Lauryn Williamsové na Hurricane Inivitational v americkém Coral Gables. Na dvoustovce dosáhla času 22.61 s pomocí větru 3.8 m/s. Sprinterská veteránka z Baham Debbie Fergusonová testovala svou výdrž na čtvrtce a změřili jí 53.93. Ještě o něco silnější vítr (4.2 m/s) než Williamsové foukal při výkonu trinidadské Heidi Paulové v Conwayi, zatáčku a rovinku zvládla za 22.50.

Michal Procházka s využitím EME NEWS