Kroměřížští vybojovali v půlmaratonu bronz

Třetí místo získal pětičlenný tým AK Kroměříž na klubovém evropském poháru v silničním běhu v Paříži. Víkend patřil také dalším silničním běhům, nejrychlejší maraton se běžel v Amsterodamu.

Čtyři nejlepší jednotlivci se započítávali do výsledků týmů. Za suverénními půlmaratonskými výběry z Portugalska se umístil moravský AK Kroměříž na výborném třetím místě. Vítězný Maratona Club de Portugal (17 bodů za umístění) měl ve svém středu vůbec nejrychlejšího vytrvalce Hermana Fereiru i třetího Fernanda Silvu. Mezi ně se vklínil lídr Conforlimpy (24 b) Helder Ornelas. Všichni tři se vešli do pěti vteřin za časem prvního – 62:53.

Tým AK Kroměříž před startem. Zleva: Faschingbauer, Kreisinger, Frei, Blaha, Štefko, Sarwat - foto: klub

O pouhé dvě sekundy pod stupni vítězů, tedy v čase 63 minut rovných finišoval Tanzanijec v kroměřížských barvách Pascal Mombo Sarwat. K bronzu za 48 bodů přispěl dále Jan Kreisinger, který na desáté příčce vylepšil o minutu vlastní nejlepší letošní český výkon na 66:06. Jeho kouč Róbert Štefko byl nerychlejší mezi veterány za 67:36, celkově pak šestnáctý. O dvě příčky za ním skončil Tomáš Blaha (68:10), poslední z AK Kroměříž, jehož výsledek pomohl o 3 body předstihnout španělskou Gudalajaru. Nejmladší z pětice Martin Frei zaznamanal na 22. místě čas 69:26.

Na stupních vítězů

Výsledky z Paříze naleznete zde. (Pozn. chybně jsou uvedeny součty jen prvních třech vytrvalců.)
Klubová fotogalerie je zde.

V traťovém rekordu 2:06:18 ovládl maraton v Amsterodamu Gilbert Yegon. Keňský debutant dokázal zvítězit, navíc v historicky nejrychlejším čase v nizozemské metropoli i přesto, že posledních pět kilometrů měl potíže s hamstringem. Ty nakonec zabránily běžci s dosavadní zkušeností z poloviční trati (62:00) splnit smělý plán 2:05. Na stupně vítězů Yegona doprovodili krajané Elijah Keitany a Paul Biwott, kteří za ním dobíhali zhruba po půlminutách (2:06:41 a 2:07:02). Brit Dan Robinson byl prvním Evropanem, na samém začátku druhé desítky za 2:12:14. O dvě místa za ním finišoval nizozemský šampion Koen Raymaekers v osobáku 2:12:58.
Ženám vládly Etiopanky Eyerusalem Kumaová (2:27:42) a Woynishet Girmaová (OR 2:29:50). Třetí místo a nizozemské zlato brala v Keni narozená evropská krosová šampionka Hilda Kibetová hned při svém druhém maratonu v životě (2:30:33). 26 tisíc účastníků ve všech bězích startovalo i cílovalo na amsterdamském olympijském stadionu.

O něco pomaleji se běželo na druhé straně planety v Pekingu. Do cíle v Ptačím hnízdě dorazil jako první Samuel Muturi za 2:08:20 a za ním pak ještě také v časech pod 2:09 další Keňané Nicolas Kamakya (2:08:42) a Benson Barus (2:08:51). Nejlepším domácím maratoncem byl sedmý Gang Han za 2:12:36.
Naproti tomu jeho krajanky závod zcela opanovaly, neboť braly první čtyři místa, jen 11 vteřin navíc dělilo první tři. Z prvenství se radovala mistryně světa Bai Xue (2:34:44) před Zhang Xin a Zhu Xiaolin. Vítězka uvedla, že na lepší výkon byl příliš silný vítr.

Poloviční trať, zato největší vytrvaleckou hvězdu mělo portugalské Porto. Také slovutnému Haile Gebrselassie prý zabránily nepříznivé větrné podmínky v lepším čase. 60:02 nicméně bezpečně stačilo na zbytek pole, na stupně vítězů jej doplnil Keňan Nicolas Koech (60:46) a další Etiopan Terefe Maregu (61:12).
Mnohem vyrovnanější bitvu svedly keňské medailistky. O prvenství Pamely Chepchumbaové (70:22) před Gladys Cheronovou rozhodla dokonce jen vteřina. Jejich krajanka Pasalia Kipkoechová (70:39) zase rozesmutnila o tři sekundy nejlepší domácí běžkyni Marisu Barrosovou.