přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. srpna 2003, 00:33

Královský sprint senzačně ovládli běžci z Karibiku

Nečekané rozuzlení přinesl na mistrovství světa tradičně ostře sledovaný běh mužů na sto metrů.

Titul nejrychlejšího muže planety vybojoval Kim Collins, který zvítězil v čase 10,07 a získal první atletický titul pro ostrovy Svatý Kryštof a Nevis. Také druhé místo obsadil sprinter z karibské oblasti. Pouze o setinu pomalejší byl osmnáctiletý Darrel Brown z Trinidadu a Tobaga, který patří věkem mezi juniory. Bronz získal Brit Darren Campbell. Až čtvrtý skončil jeho krajan a mistr Evropy Dwain Chambers.

Trůn vyklidil vítěz předchozích tří šampionátů Američan Maurice Greene, který vypadl se zraněnou nohou v semifinále. "Po startu mi něco ruplo ve svalu. Snažil jsem se to překonat, ale bylo to stále horší a bolelo to čím dál víc," stěžoval si po večerním běhu Greene, který před šampionátem šestý týdnů nezávodil. Bývalý nejrychlejší muž planety rozhodně vyloučil svůj
start ve sprinterské štafetě. Neuspěl ani Tim Montgomery, o jehož formě se vedly v celé letošní sezoně diskuse. V Paříži, kde loni zaběhl světový rekord, skončil dnes ve finále pátý.

Collins si celý v neobvyklých černých podkolenkách a dresu stejné barvy doběhl pro životní úspěch. Pro 40.000 krajanů v Malých Antilách byl díky svým výkonům hrdinou už před šampionátem a nyní si reputaci ještě vylepšil. "Počítám, že tam teď lidé v krámku nakupují pivo. Na mapě je to malý ostrov, ale teď povyrostl," prohlásil Collins.

Sedmadvacetiletý absolvent sociologie na texaské univerzitě patří už pár let ke světové špičce, ale o medaili z velké soutěže se dosud pokoušel marně. V olympijském finále v Sydney doběhl sedmý, předloni v Edmontonu skončil o jednu příčku výš. Loni na sebe upozornil prvenstvím na Hrách britského společenství a vyrovnanou výkonností, když čtyřikrát zaběhl stovku za 9,98 sekundy.
                                                                                                    ČTK

Podrobnosti k MS 2003 v Paříži v rubrice ZAOSTŘENO NA...