Králové a královny – střední a dlouhé tratě

pátek 2. listopadu 2018
V přehledu nejúspěšnějších světových atletů uplynulé sezóny se budeme tentokrát věnovat středním a dlouhým běžeckým distancím na dráze.

Běžecká výměna generací

V kategorii mužů postupně nahrazují na nejvyšších příčkách zkušené matadory mladí běžci. Důkazem toho je například keňský půlkař Emmanuel Korir. Loni ještě nepříliš známý běžec letos této disciplíně jasně dominoval. Startoval v pěti závodech Diamantové ligy a nenašel přemožitele. Zaslouženě tak získal diamantovou trofej. V Londýně zaběhl letošní nejrychlejší světový čas 1:42.05, což je nejlepší půlkařský výkon od roku 2012. V historických světových statistikách se zařadil na šestou příčku. Zvítězil také na Kontinentálním poháru v Ostravě. Druhé místo v letošních statistikách patří Nijelu Amosovi z Botswany, jenž se v Monaku zaskvěl časem 1:42.14. Na Kontinentálním poháru skončil třetí. V Ostravě totiž podlehl kromě Korira také Claytonu Murphymu ze Spojených států. Vítěz letošního amerického šampionátu si v tomto roce vylepšil osobní rekord na 1:43.12 a s tímto výkonem se dělí o třetí místo v letošních světových tabulkách s Keňanem Wyclifem Kinyamalem, jenž se na jaře stal vítězem Her Commonwealthu.

Na patnáctistovce nemůžeme považovat za krále sezóny 2018 nikoho jiného než Timothyho Cheruiyota. Keňský běžec vévodí letošním světovým tabulkám časem 3:28.41, kterého dosáhl při svém triumfu v Monaku. Dokázal obhájit celkové prvenství v Diamantové lize a na Hrách Commonwealthu si na krk pověsil stříbrný cenný kov. Zdatně mu sekundoval jeho krajan a loňský světový šampion Elijah Manangoi. Byl to právě on, kdo na Hrách Commonwealthu Cheruiyota porazil a bral zlato. Z prvenství se mohl těšit také na Kontinentálním poháru v Ostravě a kromě Cheruiyota je jediným mílařem, kterému se v této sezóně podařilo stlačit svůj čas pod 3:30 (3:29.64). Nadmíru se letos dařilo norským bratrům Ingebrigtsenům. V pekelně rychlém monackém závodě vylepšil národní rekord své země Filip Ingebrigtsen. S výkonem 3:30.01 se zařadil na šesté místo evropských historických statistik. Jeho mladší bratr Jakob vylepšil v témže závodě juniorský evropský rekord na 3:31.18. Na mistrovství světa juniorů získal stříbrnou medaili a zatím životního úspěchu dosáhl na mistrovství Evropy v Berlíně, kde si s přehledem poradil se zkušenějšími soupeři a vystoupal na nejvyšší stupínek.

Také na trati 5000 metrů byl letos nejrychlejší africký mladíček. Však Etiopan Selemon Barega je věkem ještě junior. Přesto je s časem 12:43.02 na čele letošních světových tabulek. Tohoto výkonu dosáhl při finálovém závodě Diamantové ligy, kde se radoval z vítězství. Zároveň se stal novým juniorským světovým rekordmanem na této trati a čtvrtým nejrychlejším běžcem historie na pětce. V rychlém bruselském běhu se vytáhli k vynikajícím osobákům také jeho krajané Hagos Gebrhiwet (12:45.82) a Yomif Kejelcha (12:46.79), kteří se zařadili na páté, respektive sedmé místo historických světových statistik. Etiopané letos na této distanci jasně vládli. Elitní pětici letošních tabulek doplňují Muktar Edris (12:55.18) a Abadi Hadis (12:56.27),

Nejrychlejší světová desítka tohoto roku byla k vidění hned v jeho úvodu na Hrách Commonwealthu v australském Gold Coast, kde zvítězil v té době teprve jedenadvacetiletý Uganďan Joshua Cheptegei v čase 27:19.62 před Kanaďanem Mohamedem Ahmedem (27:20.56). Třetí místo ve světových tabulkách patří Keňanu Rhonexu Kiprutovi, jenž vyhrál na mistrovství světa juniorů ve finském Tampere v novém rekordu šampionátu 27:21,08. Za ním jsou v letošních světových tabulkách seřazení další závodníci z Her Commonwealthu Keňan Rodgers Chumu (bronz – 27:28.66) a Uganďan Jacob Kiplimo (čtvrtý – 27:30.25).

Africká běžecká nadvláda pokračuje

Na ženské osmistovce již třetí sezónu v řadě jasně dominuje Jihoafričanka Caster Semenyová. Letos nastoupila do devíti závodů na 800 metrů a ze všech vyšla vítězně. V Paříži vylepšila hodnotu jihoafrického rekordu na 1:54.25 a zařadila se na čtvrté místo historických světových tabulek. Ovládla finálový závod Diamantové ligy, Hry Commonwealthu i Kontinentální pohár. Dlouhodobou světovou dvojkou je Francine Nyonsabaová. Pokud není na startu Semenyaová, vítězí právě ona. V letošních statistikách je s časem 1:55.86 na druhém místě. Zvítězila na halovém mistrovství světa v Birminghamu nebo při mítincích Diamantové ligy v Lausanne a Rabatu. Půlkařským objevem tohoto roku je Jamajčanka Natoya Gouleová. Třetí žena letošních tabulek zlepšila národní rekord své země na 1:56.15. Vyhrála závod Diamantové ligy v Eugene. Na Hrách Commonwealthu skončila třetí. Stejného umístění dosáhla na Kontinentálním poháru. Naopak stálicí světové půlky je Američanka Ajee Wilsonová. Letos se opět stala americkou šampionkou, brala stříbro na halovém světovém šampionátu i na Kontinentálním poháru.

Patnáctistovka byla v tomto roce poměrně otevřenou záležitostí. V hale byla suverénní Etiopanka Genzebe Dibabaová. Ta zaběhla nejprve v Karlsruhe historicky druhý nejrychlejší čas na halové patnáctce 3:57.45 a následně vyhrála na halovém mistrovství světa v Birminghamu. Světové tabulky vede i pod otevřeným nebem, když v Chořově proběhla cílem za 3:56.68. Dařilo se ovšem i dalším závodnicím. Američanka Shelby Houlihanová je s novým osobák 3:57.34 hned druhá za Dibabaovou. Ovládla domácí mistrovství a na Kontinentálním poháru skončila druhá. Rychlými časy se prezentovala také Nizozemka Sifan Hassanová, která je v tabulkách třetí za 3:57.41. Na HMS v Birminghamu brala bronz. Pilnou sběratelkou velkých medailí byla Britka Laura Muirová. Na domácím světovém šampionátu si vyběhla stříbro. Pod otevřeným nebem se pak radovala z titulu mistryně Evropy i primátu v Diamantové lize. Vysoké postavení v letošních statistikách má též Etiopanka Gudaf Tsegayová, která je s výkonem 3:57.64 třetí.

Na pětce se nejvíce dařilo zkušené Keňance Hellen Obiriové. Zvítězila na Hrách Commonwealthu i ve finálovém závodě Diamantové ligy. Její letošní nejlepší světový výkon má hodnotu 14:21.75 a dosáhla ho v Rabatu. Ve stejném závodě byla druhá nejrychlejší Nizozemka Sifan Hassanová. Čas 14:22.34 je novým evropským rekordem a v historických světových tabulkách se s ním řadí na sedmé místo. Závod na 5000 metrů suverénně opanovala i na mistrovství Evropy v Berlíně. Další příčky v letošních statistikách obsadily také závodnice z rabatského závod, kterými jsou Etiopanky Letesenbet Gideyová (14:23.14 – osmá v historických tabulkách) a Senbere Terefiová (14:23.33 – devátá v historických tabulkách).

Autorkou nejrychlejšího času na tratí 10000 metrů je nepříliš známá Keňanka Pauline Kavekeová, která ho zaběhla na japonské půdě ve Fukagawě a má hodnotu 30:41.85. Vítězkou Evropského poháru se stala keňská rodačka v izraelských barvách Lonah Chemtai Salpeterová, která vylepšila národní rekord své nové domoviny na 31:33.03. Následně se radovala z triumfu i na evropském šampionátu v Berlíně. Na hrách Commonwealthu se dařilo Uganďankám. Zvítězila Stella Chesangová a bronz brala Mercyline Chelangatová. Nejlepších sezónních časů, kterými jsou na třetím a čtvrtém místě letošních tabulek však dosáhly na národní kvalifikaci, kde si pořadí prohodily. Tam vyhrála Chelangatová za 31:38.4 před Chesangovou (31:39.0). Nejlepší Evropankou je stříbrná z EP Rumunka Andrea Bobocelová, která figuruje s časem 31:43.12 na šesté místě tabulek.