Králem světového sprintu je Gatlin, na MS padl i světový rekord

středa 23. listopadu 2011
Justin Gatlin vrátil dnes v Helsinkách titul mistra světa v královské disciplíně běhu na 100 metrů do držení Spojených států amerických.

Olympijský vítěz deklasoval ve finále všechny soupeře rozdílem třídy, rovinku prolétl v čase 9,88 sekundy. K vrcholům šampionátu patřila dnes i chůze žen na 20 kilometrů, v níž díky Olympiadě Ivanovové padl na šampionátu první světový rekord. Ruska dosáhla času 1:25:41.

Gatlin je novým americkým šampionem po pařížské přestávce, kde ukončil nadvládu Maurice Greenea Kim Collins ze Svatého Kryštofa a Nevisu. Ve finále toužil Gatlin zaběhnout světový rekord, neměl ale úplně ideální podmínky. V chladu mu pomohl jen minimální vítr do zad, přesto ještě letos rychleji neběžel. "Je toho ve mně ještě víc," rozhlašoval po závodě a jako další cíl si vytkl zisk zlata na dvoustovce i ve štafetě.

Žádný z Gatlinových soupeřů se ve finále pod hranici deseti sekund nedostal. "Je to velký šampion," přispěchal s gratulací světový rekordman Asafa Powell, který musel šampionát vynechat kvůli zranění. Zastoupil jej krajan Michael Frater, který získal časem 10,05 stříbro, bronz neméně nečekaně vybojoval obhájce titulu Collins.

Ivanovová dominovala závodu, ve kterém vybojovala senzační páté místo Barbora Dibelková v českém maximu 1:29:05 hodiny. Náleží jí za to 10.000 dolarů od federace IAAF, světové šampionce čas zhruba o tři a půl minuty lepší vynesl o 150.000 víc - k šedesátitisícové vítězné prémii dostane dalších sto tisíc za rekord.

Ivanovová, jež v kariéře zažila i dvouletý distanc za doping, získala už druhý titul. Dvacítku vyhrála i v Edmontonu 2001, vloni na olympiádě byla druhá za Řekyní Tsumelekaovou, kterou dnes rozhodčí v závěru diskvalifikovali ze čtvrtého místa. "Kdybych bývala vyhrála olympiádu, nejspíš bych skončila se závoděním. Teď budu pokračovat až do Pekingu," řekla šampionka, která na konci srpna oslaví už pětatřicáté narozeniny.

Dibelková je o 13 let mladší a dnes absolvovala životní závod. Skvěle si rozvrhla síly a postupně se z konce druhé desítky propracovala až na samou špičku. "Byla jsem překvapená, že kolem mě byly pro mě do teďka samé chodecké bohyně. Ale měla jsem síly. Dnes jsem zjistila, že nikdo není nepřemožitelný," radovala se česká závodnice.

Sedmibojařskou bitvu o titul nejvšestrannější atletky pro sebe rozhodla dvaadvacetiletá Švédka Carolina Klüftová ziskem 6887 bodů. "Byl to můj nejtěžší závod v životě, tvrdě jsem si to vydřela," radovala se v cíli Klüftová, startující s drobným zraněním kotníku. Svoji předchůdkyni na trůnu z roku 1999 Eunice Barberovou předstihla poprvé po dálce, byť proti jejímu nejdelšímu pokusu (687 cm) francouzská výprava protestovala.

Švédka však otisk v plastelíně nezanechala, přestože tretrou přesáhla odrazovou čáru zcela evidentně. Klüftová vedení uhájila a na osmistovce ještě zvýraznila rozdíl na 63 bodů.

Titul obhájil i diskař Virgilius Alekna a také on o něm rozhodl až v úplném závěru. Obrovitý Litevec si dokonce nejdelší hod schoval až úplně do poslední série, kterou uzavíral. Jako první v historii šampionátů poslal disk za hranici 70 metrů a rekordem mistrovství 70,17 sebral zlatou medaili Estonci Gerdu Kanterovi. "Vždycky se snažím vyhrát prvním hodem. Dneska to ale nezafungovalo. Ten Estonec mi to pořádně zkomplikoval, bylo to těžké," ulevil si Alekna.

Bronz získal Němec Michael Möllenbeck, jeho krajan Lars Riedel marně usiloval o šestý titul v kariéře a chyběl i v užším finále. "Soupeři nemají úctu ke stáří," řekl v žertu osmatřicetiletý veterán, který startoval už na osmém šampionátu a chystá se i na příští do Ósaky.

Trojskokanskou šampionkou se stala Jamajčanka Trecia Smithová, jež jako jediná dokázala pokořit hranici 15 metrů a na piedestalu nahradila Taťjanu Lebeděvovou. Výkonem 15,11 navíc vyrovnala její nejlepší letošní světový výkon. Ruská vítězka předchozích dvou MS a hlavní favoritka soutěže vzdala závod bez boje. Zranění, kvůli kterému už v kvalifikaci absolvovala jediný průměrný pokus, ji nepustilo na start.

Všeobecně se očekává, že Ivanovová nebude jedinou Ruskou, která si z Helsinek odveze rekord. Ve středu bude ve hře tyčkařka Jelena Isinbajevová, jež dnes suverénně s obrovskou rezervou při pokusu přes 445 cm postoupila do finále. V něm je i Pavla Hamáčková, naopak světová šampionka z let 1999 a 2001 a olympijská šampionka ze Sydney Stacy Dragilaová vypadla.  "Měla
jsem prostě špatný den. Pořád umím skákat, ale už holt nejsem tak vyrovnaná jako dřív," řekla čtyřiatřicetiletá tyčkařka, jež i vloni při obhajobě prvenství v Aténách ztroskotala v kvalifikaci.