přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. června 2008, 13:40

Kozmus se doma nenechal porazit

Slovinské Velenje včera vidělo především kvalitní kladivo, dominoval mu Primož Kozmus, Lukáš Melich byl pátý. Druhá místa vezou překážkáři Lucie Škrobáková a Stanislav Sajdok.

Hlavním tahákem mítinku EAA ve Velenje bylo kladivo, domácímu publiku udělal radost Primož Kozmus. Slovinec, vítěz naší Tretry i Odložila, byl jediným, kdo zdolal 80metrovou hranici - dvakrát. Každým pokusem (s výjimkou čtvrtého) se zlepšoval, v třetí sérii se osamostatnil v čele, v páté kladivo doplachtilo 7 cm za osmdesátku, posledním hodem se pak ještě o decimetr zlepšil na 80.19 metru. Druhý skončil o půl metru zpět Maďar Pars (79.65), třetí pak Slovák Charfreitag (77.75).


Primož Kozmus při výhře na Zlaté tretře - foto:
graf.cz

Před Lukášem Melichem (72.03) byl ještě italský rekordman Lingua (76.61). „Na můj vkus bylo dost teplo,“ komentoval Melich tvrzení, že bylo ve Velenje ideální počasí. „Technicky mám teď slabší období, což bylo vidět nejvíc na EP v Portugalsku, kde jsem se trápil všechny 4 pokusy,“ přiznal vrhač pražské Dukly nezdar v Leiře, kde se nedostal ani za 70 m. „Včera už to bylo lepší, ale stále to není ono. Nedaří se mi druhá polovina hodu tj. 3. a 4. otočka. Technicky nejlepší hod jsem včera lehce přešlápl. Letěl někam k hranici 75 m,“ litoval. „Zítra mě čeká ještě závod v Istanbulu a pevně věřím, že to bude technicky zase o kousek lepší,“ věří Melich.

Shodně druzí skončili na krátkých překážkách Lucie Škrobáková a Stanislav Sajdok. Škrobáková se včera musela sklonit jen před Taťánou Děkťarevovou. Ruska finišovala v mírném protivětru (0.4 m/s) za 13.18, česká jednička zaostala o 8 setin (13.26), když těsně porazila izraelskou reprezentantku Lenskou (13.28). Než Sajdok byl ve Velenje o desetinku lepší jen Američan Fred Townsend. Pro svěřence Tomáše Dvořáka to byl po desetiboji na Kladně první závod a čas 13.78 není vůbec špatný. „Podmínky skvělé. Cítím se dobře. Přesto týden odpočinku po desetiboji je pořád málo. Mám sílu i dynamiku, jen jsem trochu stažený. Na republice budu ready,“ vzkázal smskou. Sajdok navíc dokázal o setinku udolat domácího Zlatnara.

Z dalších zajímavých výsledků zmiňme vítězství jamajského dálkaře Jamese Beckforda (795 cm) i přes náročný noční přesun nebo kralování mladého ukrajinského výškaře Andrije Protsenka (228 cm). Chorvatská půlkařka Vanja Pirišičová se časem 2:00.21 velice přiblížila účasti na OH, splnila totiž „béčko“.

Kompletní výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout