přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Kozmus překvapil všechny. Skončil

Sotva stvrdil svou nadvládu nad zbytkem světa, patrně se rozloučil. Aktuálně nejlepší kladivář Slovinec Primož Kozmus zvláštním způsobem ukončil atletickou kariéru.

Zanechal dopis na rozloučenou a odpojil se – tak by se daly lapidárně shrnout kroky, které učinil Kozmus pár dnů poté, co oslavil třicítku. Věk, který pro mnoho vrhačů zdaleka nemusí znamenat konečnou – vzpomeňme hned několik pokročilých třicátníků na nedávném MS. Ne tak slovinský kladivář. Kozmusovi bylo třicet poslední den v září a tuto středu překvapil své okolí, včetně svých nejbližších atletických kolegů – trenéra a manažera. Oba neskrývali šok či zklamání.

Agent aktuálního olympijského vítěze i mistra světa Uros Zager uvedl: „Rozeslal zprávu novinám a vypnul si telefon. Doufám, že jen dočasně.“ Trenér Vlado Kevo byl sdílnější, rozhodně ne nadšenější. „Je to pravda,“ potvrdil. „Primož řekl, že má atletiky dost. Právě jsme chystali novou sezonu a bavili se, jak jej dostat ještě výš, takže jsem byl v šoku, když jsem se dozvěděl tohle rozhodnutí. Mysleli jsme na světový rekord a věřili, že by ho mohl dosáhnout do tří let. Jsem zklamaný. Nevím, co k tomu víc říct,“ uzavřel Kevo. Radost z rozhodnutí svého patrně nejlepšího atleta nemají ani v národním svazu.


Kozmus loni při Zlaté tretře - foto: www.graf.cz

A doufají, že to, co Kozmus rozeslal, není poslední slovo. Úplně jednoznačné totiž není. „Vyhrál jsem světový a olympijský titul, moje touha vyhrávat zůstává,“ píše v dopise kladivář, jenž by patřil k hlavním favoritům i na ME v Barceloně příští rok. „Nicméně teď nemám vůbec sílu ani mentální vůli pokračovat. Jsem unavený, potřebuji pauzu a delší čas na rozmyšlenou, jak dál. Všem, kteří mě na mé cestě doprovázeli, bych chtěl poděkovat. Není to pro mě lehké rozhodnutí. Vezmu si čas, abych se poradil se svým týmem. Definitivně se rozhodnu před novou sezonou. Na jaře vám povím víc o mém rozhodnutí. Proto mě prosím pochopte a berte ohled na mé rozhodnutí,“ uzavírá Kozmus.

Profil Primože Kozmuse na IAAF

Michal Procházka s využitím EME NEWS

Michal Procházka

Vytisknout