Koulařský prolog opanoval Staněk

pátek 17. června 2016
Na Žižkově náměstí odstartovalo koulařským kláním mistrovství České republiky v atletice. Poprvé v historii národního šampionátu se konal mistrovský závod mimo atletický stadion a koulaři předvedli za bouřlivé podpory diváků skvělé výkony.

Mistrem republiky se stal Tomáš Staněk. Svěřenec Petra Stehlíka zaznamenal vítězný výkon ve třetí sérii, kdy poslal své náčiní do vzdálenosti 20.39 a dostal se tak do čela letošních českých tabulek. „Upřímně jsem nečekal, že koule dnes poletí tak daleko. Měl jsem problémy se zády. Po návratu z tréninkového kempu se výkonnost zvedla, takže jsme snad na dobré cestě. Teď chceme zase přitrénovat a věřím, že posunu své výkony ještě dál,“ řekl. Čerstvý mistr republiky nezapomněl pochválit i jedinečnou atmosféru, kterou vytvořili táborští diváci. „Já mám moc rád takové závody, které se konají blízko lidí a je vidět, že se to umí udělat i u nás, což je jedině dobře. Fanoušci byli fantastičtí a pomohli nám k dobrým výkonům,“ doplnil.

Nový kruh a sektor si pochvaloval i stříbrný Ladislav Prášil. Tomu se zadařilo ve čtvrté sérii, když si vylepšil svůj nejlepší sezónní výkon na 20.19, čímž splnil limit na mistrovství Evropy do Amsterdamu. „Těší mě, že jsem splnil limit na evropský šampionát. Technicky to zatím není žádná sláva, ale závod byl super a musím pochválit diváky. Jejich podpora byla naprosto ideální,“ uvedl.

Na bronzový stupínek vystoupal olomoucký Martin Novák, jehož nejdelší pokus měřil 19.15. Naopak těsně pod podiem zůstal další z limitářů pro evropský šampionát Martin Stašek (18.86). Pátou příčku pak obsadil další elitní koulař Jan Marcell (18.70).

Program republikového šampionátu pokračuje v sobotu od 10 hodin na stadionu Míru, kde odstartují do svého závodu běžci na 5000 metrů a koulařský závod byl tou nejlepší pozvánkou ke sledování domácího atletického vrcholu.

Petr Jelínek, foto: E. Erben