přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. května 2008, 21:45

Koulař Stehlík veze z Doha B-limit na OH

Na mítinku v Kataru padlo deset nejlepších výkonů rozbíhající se sezony, nejvíce zářili američtí sprinteři Oliver a Felixová.

Koulař Petr Stehlík má nakročeno k tomu, aby si zopakoval atmosféru olympiády. Na mítinku v Doha vrhl ve druhé sérii 20.05 m a vyhověl tak B limitu ČOV/ČAS, který má hodnotu 19.80. K přísnějšímu A limitu, jenž by mu téměř s jistotou zajistil účast v Pekingu, Stehlíkovi chybí 25 cm. V Doha mu jeho stávající výkon stačil na šestou příčku. Výkonem roku vyhrál mistr světa z Ósaky Reese Hoffa, který vrhl 21.48 m.Petr Stehlík přiu VC Ústí nad Labem, foto: graf.cz

Na mužských překážkách se zachvěl světový rekord Liu Xianga. Američan David Oliver finišoval za ideální podpory větru + 2,0 m/s v čase 12.95 s a za světovým maximem zaostal o pouhých sedm setin. Mezi ženami se musela halová mistryně světa Lolo Jonesová sklonit před před Jamajčankou Forester-Hyltonovou, která výkonem 12.56 ustavila nový rekord mítinku. O desetinu jej „sebrala“ další Američance Virginii Powellové, která tentokráte doběhla na třetím místě.

 


David Oliver při HMS ve Valencii, foto: graf.cz

Výtečný double se podařil Američance Allyson Felixové, která dominovala na stovce i čtvrtce a v obou případech to bylo v nejlepším výkonu sezony a v novém rekordu mítinku. Kratší ze sprinterských tratí zvládla šampionka z dvoustovky v Ósace za 10.93 (+1.5), na čtvrtce se vešla o 17 setin pod 50 vteřin.

Sňůra neporazitelnosti výškařky Blanky Vlasićové nebyla přetržena ani tentokrát. Vytáhlá Chorvatka přidala další z výkonů přes dva metry a s 203 cm předčila nejbližší konkurentku, Annu Čičerovou z Ruska, o 7 cm. Češka Romana Dubnova skočila 191 cm a obsadila šestou příčku.

Zbylé výkony roku padaly v běžeckých disciplínách. Na mužské osmistovce srazil z vlastního nejrychlejšího času v sezoně Keňan David Rudisha další dvě setiny, když finišoval v čase 1:44.36. V patnáctistovce vyzněl souboj Maročanů ve prospěch Abdelati Iguidera, jehož 3:33.27 se také usadí v čele tabulek. Na téže trati se obdobný kousek vydařil Rumunce Lilianě Popescuové (4:05:52), přičemž v poli poražených skončila na pátém místě také bývalá královna osmistovky Maria Mutolaová z Mozambiku.
Ve stýplu vyspravil svůj vedoucí čas roku Keňan Richard Kipkemboi Mateelong na 8:07.64 a na „hladké“ trojce se do čela statistik vyšvihl jeho krajan Augustine Kiprono Choge (7:32:01).  

Kompletní výsledky mítinku naleznete zde. 
 

Adam Pražák

Vytisknout