Koudelová dala šampionátu do 22 let nový rekord

sobota 30. srpna 2014
Na stadionu Střelnice v Jablonci nad Nisou se uskutečnil první soutěžní den šampionátu atletů věkové kategorie do 22 let. Padl jeden rekord mistrovství, k dalšímu chyběl kousek.

Do programu závodů nepříjemně vstoupil velice hutný déšť. Nezdržel se sice příliš dlouho, ale dost na to, aby to odnesly některé disciplíny. Většina však naštěstí zůstala více či méně uchráněna, takže byly k vidění výkony důstojné úrovni soutěže.

Došlo i na aktualizaci rekordní listiny mistrovství republiky, které se v tuzemsku pořádá od roku 2002. Postarala se o to Lucie Koudelová závodící za Olymp Brno,  když po výkonu 13.38 (+0.4) překonala o 18 setin deset let starý čas Lucie Škrobákové (tehdy ještě startovala pod jménem Martincová). „Jelikož jsem před dvěma dny závodila v předprogramu mítinku Diamantové ligy v Curychu, bylo to opravdu hodně utahané, ale čas mě potěšil. Na konec sezony je to super,“ těšila se po doběhu svěřenkyně Petra Habáska. Mužskou stodesítku vyhrál ve větrném (+2.4) čase 14.17 Václav Sedlák Z Dukly.

K dalšímu překonání maxima mistrovství chyběl skutečně kousek, to když Zdeněk Stromšík (Uherské Hradiště) po výkonu 10.52 (+1.4) zaostal za počínajícího deště pouhou setinu za svým časem z loňského ročníku šampionátu atletů do 22 let. Národní juniorský rekordman na stovce si v Jablonci současně vylepšil své letošní maximum. K výkonu mu pomohl Marek Bakalár z Kladna, který byl Stromšíkovi více než zdatným konkurentem a v cíli za ním zaostal o pouhé dvě setiny. „Ani jsem v cíli nevěděl, zda jsem vyhrál,“ přiznal Stromšík. „Neměl jsem dobrý start, ale v průběhu závodu se mi to podařilo dohnat. Ze začátku sezony jsem měl zdravotní problémy, takže tento čas celkem beru,“ doplnil svěřenec Jaroslava Vlčka. Mezi ženami navázala na svůj triumf z „velkého“ mistrovství Martina Štychová ze Sokola Plzeň-Petřín vyrovnaným OR 11.82 (+0.2), na druhém místě si pro čas pod 12 vteřin doběhla dorostenka Zdeňka Seidlová (Vysoké Mýto).

O zápis mezi rekordmany mistrovství se pokoušel i tyčkař Lukáš Posekaný, který útočil na výšku 551 cm, tedy o centimetr vyšší, než dosavadní maximum šampionátu Jana Kudličky. Nakonec sice neuspěl, hřát ho však může nový osobní rekord 5.41. Mezi ženami, jejichž soutěž doplatila na déšť měrou opravdu vysokou, zvítězila čtyřmetrovým výkonem Aneta Morysková (USK Praha) před kolínskou dorostenkou Zuzanou Pražákovou (3.70), která se teprve včera ráno vrátila z mládežnické olympiády v Číně, kde obsadila osmou příčku.

Ve výšce mužů bylo maximem 208 cm, přičemž ho zdolali čtyři borci. Jen tři však brali medaile, tu nejcennější Matyáš Dalecký z Kolína. V ženské kategorii stačilo za deště k prvenství 172 cm Nikoly Strachové z Olympu Praha. Trojskokanskými mistry se stali Filip Dittrich (Uni. Brno,14.73) a Dominika Horniaková (12.63, Slavia Praha).

V kladivu prokázal dobrou formu Jaroslav Lauterkranc z Pardubic, třikrát přehodil šedesátku, nejvíce o 3.25 m. Ve vyrovnanější ženské soutěži kralovala Pavla Kuklová z Olympu Brno s 55.69 m. Disk by vyhrál Marek Bárta z pražského Olympu hned čtyřmi svými hody, nejdelší měřil 54.56 m. Medailistky disku se rekrutovaly z těch, co přehodily 40 m, zlato za 42.16 brala Veronika Süssnerová z České Lípy.
Pětku žen zakončila velkým sólem Radka Hanzlová z USK Praha, v cíli měla po výkonu 16:45.32 na stříbrnou Ladu Novákovou z Havlíčkova Brodu náskok více než půl minuty. Také Petr Holánek z Velkého Meziříčí si pro titul doběhl odvážně, jeho pronásledovatelé v čele s Dominikem Kubcem zaostali o devět a více vteřin. Čas vítěze: 15:03.33.

Den zakončily krátké štafety, které vyhráli muži ze Slovanu Liberec (42.01) a ženy Olympu Brno (48.19). Šampionát pokračuje zítra od 10 hod.