Kouč Isinbajevové se vyjádřil k pauze své svěřenkyně

Aktuality
čtvrtek 15. dubna 2010
Oznámení Jeleny Isinbajevové o přerušení kariéry sice nebylo překvapivé, přesto vyvolalo několik otazníků. Některé z nich vysvětlil její kouč Vitalij Petrov v rozhovoru pro Sovětskij Sport, jehož část zveřejňujeme.

Co se děje s Jelenou?
Z jejího pohledu je vše v „normálu“. Nadále se připravuje, trénuje. Je v podstatě nemožné, aby na sobě přestala pracovat, protože jinak by ztratila formu. Proto jsme také nevyloučili možnost, že pokud bude víceméně fit, bude v létě závodit na mistrovství Evropy v Barceloně.
Určitě se také chystá závodit na dvou, třech mítincích na konci sezony. S největší pravděpodobností to bude některý ze závěrečných dílů Diamantové ligy na konci září, jako například Curych. Odzávodíme a pak budeme v dobré formě pokračovat rovnou v přípravě na zimní sezonu.


Trenér Vitalij Petrov se svou svěřenkyní při světovém finále - foto: http://www.graf.cz/

Je tento postup kompromisem, který zohledňuje Jeleniny povinnosti ke sponzorům?
Jelena má smlouvy s pořadateli Diamantové ligy, s čínskou společností Li Ning (obléká a obouvá ji) a s dalšími firmami. Ale její zdraví je koneckonců nejdůležitější! Souhlasím s Jelenou, potřebuje si odpočinout. Někdy to může vypadat, že všechny ty rekordy a vítězství jsou prostě jako jedny dlouhé krásné prázdniny. Ve skutečnosti obnášejí obrovské nervové vypětí a v tuto chvíli se s ním Jelena dokáže jen velmi těžko srovnat.

Nebylo by bývalo stálo za to udělat pauzu dříve a neprotrpět si porážky, které jí potkaly?
Pravděpodobně ano, bývali jsme to měli udělat po olympijských hrách v Pekingu, například vypustit například sezonu 2009, začít nanovo v roce 2010 a udělat v prvním závodě velký dojem. Jenže viděno zpětným pohledem bylo velmi těžké udělat v roce 2008 takové rozhodnutí. Myslel jsem si, že se konečně cítí sebevědomá v technice a že na tom bude úspěšně stavět, ale všechno bylo jinak. V polovině minulé sezony a tuhle zimu byla už Jelena pěkně unavená.
Není ale možné srovnávat porážky, které prodělala, v Berlíně 2009 a v Dauhá letos. V Berlíně byla Jelena velmi dobře fyzicky připravena, ale byl to psychický problém. Pár dní nato v Curychu překonala světový rekord. Naneštěstí tuhle zimu v Dauhá byla situace docela jiná. Nebyla připravena fyzicky, protože se nám nevydařila příprava na sezonu.

Proč tedy jela na halové mistrovství světa?
První start sezony absolvovala Jelena na Ruské zimě v Moskvě a skočila 4.85 m. Všechno šlo podle plánu, viděl jsem, že se pomalu dostává do své nejlepší formy. Jenže rovnou z Moskvy letěla do Hong Kongu na sponzorské focení. Trvalo to týden. Byl jsem hned proti, nejen kvůli tréninkovému výpadku, ale také klimatickým změnám, které musela podstoupit. V Moskvě bylo mínus dvacet, v Hong Kongu hrozné vedro, 33 stupňů. Jenže smlouva byla dohodnuta mnohem dříve. Jelena se vrátila v rozkladu. Nabrala tři kila a měla problémy se šlachami. Vrátila se na 6. března na mítink do Doněcku a opět tu byla hlavní hvězdou. Opět skočila 485, ale viděl jsem, že neskáče svou obvyklou technikou.
Upřímně, v Dauhá jsem takový vývoj nečekal. Věděl jsem, že nemá na světový rekord, ale odhadoval jsem, že 485 až 490 by bývala mohla skočit. Takový výsledek by stačil na vítězství, jenže Jelena byla asi příliš psychicky vyčerpaná. Jistě, můžete zpětně namítnout, že by bylo bývalo lepší vynechat Dauhá a pořádně se připravit na mistrovství Evropy. Ale ona je člověk, ne závodní auto a vy nikdy nevíte, kde je její mez.

Přeloženo z článku na European-Athletics.org

Fotogalerie