přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. srpna 2005, 18:42

Kouč atletů věří ve stoprocentní úspěch tří medailových nadějí

Tři medaile; maximálně v takový úspěch může věřit český tým na mistrovství světa v atletice. Jakékoliv další umístění na stupních vítězů by bylo podle odborníků senzací.

Desetibojař Roman Šebrle, výškař Jaroslav Bába a diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová budou v Helsinkách držet prapor české atletiky.
Obrovský úspěch s devíti medailemi z toho čtyřmi zlatými z roku 1983, kdy se právě ve finské metropoli konal první světový šampionát, se opakovat nebude. "Čtyři zlaté, to bych čuměl," nechal se slyšet největší adept na titul, olympijský vítěz a světový rekordman Šebrle.

Reprezentační trenér Václav Fišer to vidí stejně. "Tři medaile, to by byl velký úspěch. Máme tři šance na 'placky', a když se všechny povedou, bylo by to skvělé. Ale zároveň by to byl trochu zázrak," řekl dnes realisticky pro ČTK. Přesto doufá, že se to českému trojlístku podaří.

Za jistotu zisku cenného kovu považuje desetibojaře Šebrleho, který před dvěma lety v Paříži získal jedinou českou medaili - stříbro. "Jde v podstatě jen o to, jakou bude mít hodnotu. Tedy pokud se nic nestane a všechno půjde podle jeho plánu," uvedl Fišer. "Ale soupeře bude mít těžké," dodal vzápětí.

Velmi obtížnou roli bude mít Bába, neboť výškaři v letošní sezoně předvádějí skvělé výkony a český rekordman je se skokem přes 236 cm na třetím až pátém místě tabulek. "A 230 letos skočil kdekdo," upozornil Fišer. "Bude to mít hodně těžké, ale je to bojovník a z posledních akcí vždy přivezl medaili," připomněl Bábovy úspěchy.

Trenér věří i Cechlové a myslí si, že první žena světových tabulek nebude mít v soutěži soupeřky jako loni, kdy zejména Řekyně a Bělorusky vůbec neházely a pak na olympiádě v Aténách sbíraly medaile. "Nemyslím si, že se to bude opakovat. Do třetice všeho dobrého," glosoval kouč dvě čtvrtá místa české diskařky z vrcholných soutěží v kariéře.

Kromě šancí na cenné kovy bude český tým počítat každou účast ve finále. Za vážné aspiranty Fišer považuje tyčkařku Hamáčkovou, oštěpařku Špotákovou a výškaře Tona. Čeká solidní výkon od desetibojaře Dvořáka. Do dvanáctky by rád viděl výškařku Strakovou, koulaře Stehlíka či diskaře Malinu. "Bude to dobré vystoupení," věřil před čtvrtečním odletem.

V českém týmu bylo původně jednadvacet reprezentantů s limity, ale účast vzdali tyčkař Adam Ptáček, jehož bolí záda a měl tréninkové manko vinou ztráty tyčí, a oštěpař Jan Železný, který se obával zátěže operované achillovky. "Nevím, jak to bude s bolavými kotníky Maliny, kterého vzala i achillovka," dodal Fišer.

                                                                                                   ČTK