přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Koržaněnková musí vrátit kvůli dopingu olympijské zlato

Pozitivní výsledek dopingové zkoušky připravil Rusku Irinu Koržaněnkovou o zlatou medaili, kterou na olympijských hrách vybojovala ve středu ve vrhu koulí.

Po soutěži ve starověké Olympii její dopingový test odhalil stopy
anabolického steroidu stanozololu. Mezinárodní olympijský výbor dnes Koržaněnkovou diskvalifikoval a nařídil jí nejcennější kov vrátit.

Dodatečně se tak ze zlaté medaile bude radovat Kubánka Yumileidi Cumbaová. Na stříbrnou příčku se posunula Němka Nadine Kleinertová, bronz z provinění Koržaněnkové vytěžila její krajanka Světlana Kriveljovová.

Šéf lékařské komise MOV Arne Ljungqvist o dopingovém nálezu třicetileté Rusky informoval již v neděli odpoledne a zanedlouho to potvrdili i představitelé Ruského olympijského výboru. Pozitivní byl test i kontrolního B-vzorku, za druhý prohřešek nyní Koržaněnkové hrozí doživotní zákaz startu.

Koržaněnková ve finále soutěže koulařek jako první žena po čtyřech letech překonala hranici 21 metrů (21.06) a s více než metrovým náskokem zvítězila. Mistryně Evropy se už jednou nedobrovolně své medaile musela vzdát, a to po halovém mistrovství světa v Maebaši v roce 1999, kdy jí byl rovněž prokázán doping.

Opravené výsledky koule žen:
1. Cumbaová (Kuba) 19.59, 2. Kleinertová (Něm.) 19.55, 3.
Kriveljovová (Rus.) 19.49, 4. Ostapčuková 19.01, 5. Choronková
(obě Běl.) 18.96, 6. Zabawská (Pol.) 18.64, 7. Gonzalezová (Kuba)
18.59, 8. Adamsová (N. Zél.) 18.56
                                                                                                    ČTK

Více informací k OH 2004 v sekci ZAOSTŘENO NA...