přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. února 2009, 17:29

Korešová a Sazima jdou za obhajobou

Domácí vícebojařská sezona vyvrcholí o víkendu šampionátem na pražském Strahově. O tituly se budou 6. až 8. února posedmnácté prát dospělí, juniorstvo a dorost, do třetice pak žactvo.

V hlavních kategoriích obhajují tituly Jana Korešová a David Sazima. Oba ke zlatu vynesl osobní rekord v součtu pěti, resp. sedmi disciplín. Korešová loni navíc složila skládanku ze čtyř dílčích osobáků, jen v kouli zaostala o půl metru za OR. Letos nečeká rekordních 4321 bodů (3. místo v dlouhodobých tabulkách a rekord šampionátu), v přípravě ji zbrzdilo bolavé koleno. „To by mi muselo všechno vyjít jako loni. Na druhou stranu rychlost tam je a na technikách ještě do soboty zapracuju,“ slíbila svěřenkyně Martiny Blažkové. Dnes ještě Korešová přiznávala únavu z nedělního mezistátka v Zaragoze, ke které patrně přispěl našponovaný časový pořad ve Španělsku. „Neměly jsme chvilku oddechu. Před závěrečnou půlkou byla pauza snad deset minut,“ komentuje to s úsměvem. Přesto Korešové nechybí odhodlání poprat se soupeřkami – nebudou chybět další dvě „čtyřtisícové“ ze Zaragozy Eliška Klučinová a Kateřina Konvalinková. V medailových propočtech se musí počítat také s vloni smolně čtvrtou Alexandrou Princovou a mezi dospělé vstupující juniorskou šampionkou Lucií Ondraschkovou.

Vyrovnanou bitvu o titul slibuje mužské startovní pole. Obhájce titulu David Sazima se nenominoval na MU do Španělska, o to víc bude chtít v sobotu a neděli uspět. „Mrzí mě, že jsem se tam nedostal, hlavně tyč se mi nepovedla,“ potvrzuje Sazima skutečnost, že se mu úplně nepodařil dle představ závod ve Stromovce, který rozhodoval o nominaci. „Na druhou stranu mám docela formu a kluci můžou být po mezistátku unavení,“ míní svěřenec Pavla Berana. Právě nejlepší dva ze Zaragozy, Pavla Baara a Adama Nejedlého, počítá Sazima za své hlavní soupeře. Přes 5400 bodů umí také loni stříbrný Antonín Vácha. „Spokojený bych byl s osobním rekordem, to znamená kolem 5450. Kdyby se povedlo 5500, bylo by to super,“ uzavírá Sazima. Do bitvy o stupně vítězů však bude chtít zasáhnout i loňský šampion v desetiboji Adam Formánek, dvojice kvalitních tyčkařů František Staněk (třetí z našich v MU) a Lukáš Bechyně nebo juniorský šampion Adam Hromčík.

Favoritem juniorského sedmiboje by měl být Jaroslav Hedvičák, stříbrný z dorosteneckého MS (2007), do okruhu adeptů medaile patří Adam Sebastian Helcelet, Václav Barák, ale také dorostenečtí medailisté Jan Šimon a Kajetán Čásenský. Mezi juniorkami čekejme především souboj loni stříbrné Marie Beranové a dorostenecké mistryně Kateřiny Vodové. V dorostenecké kategorii patří k favoritům Václav Sedlák, Michal Brož a Dominik Dvořák, resp. Alena Galertová, Potřetí bude o medaile bojovat také žactvo. V neděli se v rámci programu uskuteční také mistrovství mládežnických kategorií v chůzi.

Nejúspěšnější je v historii šampionátu Jana Klečková, která má na svém kontě půltucet titulů a k tomu dvě stříbra. Mezi muži má doma nejcennější sbírku Kamil Damašek, dvě zlaté i stříbrné, jeden bronz. Rekordy drží v sedmiboji Tomáš Dvořák (6211 bodů) a Jana Korešová (4321 b).

Časový pořad třídenního mistrovství a další informace naleznete na v rubrice Zaostřeno na (odkaz níže).

Michal Procházka

Vytisknout