přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. března 2011, 17:15

Konečně pod hodinu?

Sobotní Hervis půlmaraton Praha se chce znovu pokusit o prolomení magické hranice jedné hodiny. Na traťový rekord mají spadeno i ženy.

Vítězný čas lepší šedesáti minut. Takový sen živí organizátoři předních českých půlmaratonů již několik let. Vloni se zdálo, že se jej při premiéře závodu v Olomouci podařilo naplnit. Jenže radost netrvala dlouho, neboť vyšlo najevo, že si vítězové omylem zkrátili trať a jejich výsledek musel být stornován.

Stále tedy platí, že nejblíže k magické hranici byli borci v Praze.  Před dvěma lety přebývalo Keňanu Nicholasi Koechovi přes hodinu sedm vteřin, vloni předvedl podobný výkon  jeho krajan Joel Kimurer (1:00:09). A letos? Vyzyvateli hodinové hranice by měli být především ti, kteří ji už někdy v životě zdolali. Především je to Etiopan Azmeraw Bekele, který před třemi týdny zaběhl čas 59:39. O čtyři vteřiny horší osobák má Keňan Jairus Chanchima, těsně pod hodinu stlačil své maximum i Titus Masai

Mezi ženami je hlavní výzvou pokoření traťového rekordu, který má od roku 2009 hodnotu 1:09:03. Pokusí se o to jeho autorka Rosa Kosgeiová z Keni a silné soupeřky v čele s její krajankou Lydií Cheromeiovou a Francouzkou Christelle Daunayovou, jež obě mají lepší osobní maxima výrazně pod 1:09.

zeny.jpg
Foto: Aleš Gräf, www.graf.cz

Zajímavý souboj se očekává i mezi českými běžkyněmi, zejména Petrou Kamínkovou a Ivanou Sekyrovou. „Samozřejmě bych ráda byla nejrychlejší Češkou, ale mým primárním cílem je čas. Pokud bude dobrý, za což bych považovala výkon okolo 1:15, pak nebudu nějak naštvaná, když mě Ivana nebo třeba Táňa Metelková předběhne,“ prohlásila Kamínková na dnešní tiskové konferenci.

V mužské kategorii by měli pomyslnou českou zástavu nést velezkušený Róbert Štefko spolu s Martinem Freiem, Mulugetou Serbessou, Petrem Losmanem a Janem Mrázkem

Hervis půlmaraton, který odstartuje v sobotu v pravé poledne, je už dva a půl týdne „vyprodaný“, rozebráno tedy bylo všech 9500 startovních čísel, které byly k dispozici. Celkem jsou ve startovní listině zástupci 87 zemí, včetně těch velmi exotických jako je Americká Samoa nebo Sultanát Brunej. „Další více než dva tisíce zájemců jsme museli  bohužel odmítnout z důvodu naplnění maximální kapacity. Doufám, že na nás nezanevřou a zúčastní se některého z příštích běhů ,“ prohlásil ředitel závodu Carlo Capalbo.

FOTOGALERIE Z TK (foto: Aleš Gräf, www.graf.cz)Organizátoři též stále vybízejí všechny, kteří by se některého ze závodů PIM chtěli zúčastnit jako dobrovolnci, aby je kontaktovali způsobem uvedeným na letáčku níže.

 

Adam Pražák

Vytisknout