Konečně pod hodinu?

31. března 2011, 17:15

Sobotní Hervis půlmaraton Praha se chce znovu pokusit o prolomení magické hranice jedné hodiny. Na traťový rekord mají spadeno i ženy.

Vítězný čas lepší šedesáti minut. Takový sen živí organizátoři předních českých půlmaratonů již několik let. Vloni se zdálo, že se jej při premiéře závodu v Olomouci podařilo naplnit. Jenže radost netrvala dlouho, neboť vyšlo najevo, že si vítězové omylem zkrátili trať a jejich výsledek musel být stornován.

Stále tedy platí, že nejblíže k magické hranici byli borci v Praze.  Před dvěma lety přebývalo Keňanu Nicholasi Koechovi přes hodinu sedm vteřin, vloni předvedl podobný výkon  jeho krajan Joel Kimurer (1:00:09). A letos? Vyzyvateli hodinové hranice by měli být především ti, kteří ji už někdy v životě zdolali. Především je to Etiopan Azmeraw Bekele, který před třemi týdny zaběhl čas 59:39. O čtyři vteřiny horší osobák má Keňan Jairus Chanchima, těsně pod hodinu stlačil své maximum i Titus Masai

Mezi ženami je hlavní výzvou pokoření traťového rekordu, který má od roku 2009 hodnotu 1:09:03. Pokusí se o to jeho autorka Rosa Kosgeiová z Keni a silné soupeřky v čele s její krajankou Lydií Cheromeiovou a Francouzkou Christelle Daunayovou, jež obě mají lepší osobní maxima výrazně pod 1:09.

zeny.jpg
Foto: Aleš Gräf, www.graf.cz

Zajímavý souboj se očekává i mezi českými běžkyněmi, zejména Petrou Kamínkovou a Ivanou Sekyrovou. „Samozřejmě bych ráda byla nejrychlejší Češkou, ale mým primárním cílem je čas. Pokud bude dobrý, za což bych považovala výkon okolo 1:15, pak nebudu nějak naštvaná, když mě Ivana nebo třeba Táňa Metelková předběhne,“ prohlásila Kamínková na dnešní tiskové konferenci.

V mužské kategorii by měli pomyslnou českou zástavu nést velezkušený Róbert Štefko spolu s Martinem Freiem, Mulugetou Serbessou, Petrem Losmanem a Janem Mrázkem

Hervis půlmaraton, který odstartuje v sobotu v pravé poledne, je už dva a půl týdne „vyprodaný“, rozebráno tedy bylo všech 9500 startovních čísel, které byly k dispozici. Celkem jsou ve startovní listině zástupci 87 zemí, včetně těch velmi exotických jako je Americká Samoa nebo Sultanát Brunej. „Další více než dva tisíce zájemců jsme museli  bohužel odmítnout z důvodu naplnění maximální kapacity. Doufám, že na nás nezanevřou a zúčastní se některého z příštích běhů ,“ prohlásil ředitel závodu Carlo Capalbo.

FOTOGALERIE Z TK (foto: Aleš Gräf, www.graf.cz)Organizátoři též stále vybízejí všechny, kteří by se některého ze závodů PIM chtěli zúčastnit jako dobrovolnci, aby je kontaktovali způsobem uvedeným na letáčku níže.

 

Adam Pražák
Vytisknout

Krátce

26.10.2016 17:46 Předseda ČAS Libor Varhaník obhájil funkci místopředsedy ČOV pro ekonomiku, Kejval znovu předsedou.

26.10.2016 10:50 Keňský oštěpař Julius Yego měl autonehodu. Naštěstí vyvázl bez vážnějšího zranění.

Archiv zpráv

Kalendář událostí