přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. srpna 2011, 16:14

Koho (ne)uvidíme v Tegu

Čas před mistrovstvím světa se krátí a vrcholí napětí, kdo z těch, nad kterými visel otazník, nakonec bude či nebude moci startovat. Přinášíme přehled jmen, které byste ve startovce nemuseli najít.

Českou výpravu zcela jistě ochudili finalista světového šampionátu v Berlíně a medailista z Paříže překážkář Petr Svoboda či finalisté z dalších akcí, běžci Holuša a Masná a tyčkař Balner. Podobnou novou zprávu naštěstí nemáme, naopak by se dnes měla jedenadvacítka v jižní Koreji zkompletovat díky čtveřici z univerziády, včetně bronzové medailistky ze sedmiboje Kateřiny Cachové a čtvrté z chodeckého závodu Lucie Pelantové.

Již minulý týden však zveřejnilo zpravodajství Alfonze Jucka EME News seznam hlavních absentérů. Už tehdy bylo jasné, že tři šampioni z Berlína své tituly neobhájí. Půlkař Mbulaeni Mulaudzi kvůli zranění, stýplařce Martě Domínguezové se narodil potomek, oštěpařka Steffi Neriusová ukončila po zisku zlata na domácí půdě kariéru. Následně se k této trojici přidala pro zranění maratonská obájkyně Paj Süe. Někteří další se po váhání rozhodli startovat, jako například Kenenisa Bekele či Blanka Vlašičová.

Mezi významné výpadky podle EME News dále patří tato jména: 100 m/200 m: Tyson Gay, 200 m: Wallace Spearmon, 400 m: Jeremy Wariner, dlouhé tratě: Tiruneš Dibabaová, výška: Ariane Friedrichová, trojskok: Teddy Tamgho, kladivo: Alexej Zagornij – všichni pro zranění, 1500 m: Nixon Chepseba, 100 m př: Lolo Jonesová, stýpl: Paul Kipsiele Koech, Gulnara Samitovová-Galkinová, výška: Andrey Silnov, Chaunte Howard-Loweová, nekvalifikovali se  (Jonesová pro zranění, Loweová po mateřství), maraton: Paula Radcliffeová, Haile Gebrselassie – oba se soustředí na podzimní maraton.


Další pořádný průvan aktuálně prožívá tým USA. Vedle vytrvalce Chrise Solinského, národního rekordmana na desítce, se rozhodl vzdát start v Tegu také Bryan Clay. Úřadující olympijský šampion v desetiboji k tomu má jednoznačné stanovisko: „Nezajímá mě závodit jen tak, chci vždy získat medaili, když závodím. A na základě toho, jak na tom bylo koleno v posledních třech týdnech, cítím, že bych nebyl v nejlepší formě,“ uvedl Clay ze svého domu v Kalifornii. 31letý Američan, který vyhrál MS před šesti lety v Helsinkách, nestartoval či nedokončil ani na posledních dvou šampionátech v Ósace či Berlíně, v obou případech pro zranění.

Dobrovolně se startu v Tegu vzdal Mike Rodgers, jenž byl sice dočasně suspendován americkou antidopingovou agenturou, ale vedením týmu USA vyřazen nebyl. 26letý sprinter tak učinil, přestože prohlásil, že je nevinný. Rodgers podle své verze vypil zakázaný stimulant v energetickém nápoji, který si neobjednal – obsluha mu prý přinesla jiný. Na individuální stovce Rodgerse nahradí Trell Kimmons, který již byl v týmu jako člen štafety 4x100 m.

Další sprinter Steve Mullings z Jamajky hraje vabank, v minulosti už byl trestán a hrozí mu doživotní závodní distanc. Stejně jako u Rodgerse byl i u něj – v kontrolním vzorku – potvrzen doping (v tomto případě diuretikum). Přesto se 28letý sprinter hodlá bránit a slyšení k jeho případu má proběhnout právě dnes.

To Mullingsův krajan, nejrychlejší muž planety Usain Bolt, má příjemnější starosti. Obhájce třech zlatých z Berlína včera oslavil 25. narozeniny v dobré náladě. Podle jeho slov bude pro něj na stovce klíčový solidní start. Pokud se mu podaří, věří, že na něj nikdo nebude mít. Bolt by měl absolvovat v Tegu celkem sedm startů, dvakrát po třech individuálních, jednou ve štafetě. Díky předkolu na stovce a celkovému zkrácení dvoustovky o jedno kolo by měl jamajský Blesk ušetřit oproti Berlínu dva závody.

Z mimoatletických důvodů možná nebude moct startovat na šampionátu další Američan, Jeremy Dodson, jenž se překvapivě kvalifikoval pro MS na dvoustovku (záznam ke shlédnutí zde). Minulou středu byl zatčen pro podezření z „krádeže identity“ a propuštěn pouze na kauci, jejíž součástí však je vedle deseti tisíc USD také atletův pas. Na Dodsonovy kreditní karty měly být provedeny nákupy, které chodily i na jeho adresu. 23letý sprinter se brání, že se naopak stal obětí a že není zloděj. Zda Američan stihne svůj předpokládaný první start 2. září, není zatím jasné, tento čtvrtek (26. 8.) má proběhnout u soudu slyšení.

A ještě k dalším (již jistým) absencím v českých disciplínách: V desetiboji s Romanem Šebrlem bude chybět pro zranění také Bělorus Andrej Kravčenko, halový mistr Evropy a medailista z olympiády. Lucie Škrobáková se zase nepotká na stovce překážek s bronzovou z Paříže Christinou Vukicevicovou.

S využitím EME News 

Michal Procházka

Vytisknout