Kocourek zaběhl dlouho neviděnou desítku

sobota 4. června 2011
Česká výprava na Evropském poháru v Oslo skončila šestá, individuálně se nejvíce dařilo Kocourkovi. Nejsilnější družstva sestavili Italky a Španělé, mezi jednotlivci vládli v portugalských dresech Moreirová a El Kaliai.

Milan Kocourek byl z tria českých reprezentantů nejlepší, stejně jako na republikovém šampionátu v Bílině před třemi týdny. V B běhu doběhl na druhém místě, celkově skončil patnáctý a zaznamenal čas 29:09.64. Podle statistika Milana Urbana nejkvalitnější od národního rekordu 27:47.90, který zaběhl takřka na den před třinácti lety (8. 6. 1998) Jan Pešava při Odložilově memoriálu na pražském Strahově. Od prvenství v závodě dělilo svěřence Jiřího Sequenta pět a půl vteřiny, pro nakouknutí do nejlepší desítky v celkovém účtování bylo třeba přiblížit se na desetiny 29minutové hranici.

„Čekal jsem, že bych mohl běžet slušný čas. Škoda, že jsem nebyl v rychlejším běhu, kde se dalo běžet rychleji. Ten náš měl zvláštního vodiče, který zrychlil vždycky, když jsem ho doběhl. Od pátého kilometru už jsem to táhl sám, vítězný Turek mě předběhl na posledním kilometru. S výsledkem jsem ale spokojený, potom, co jsem absolvoval minulý týden na poháru,“ zhodnotil Kocourek, který minulý týden v Portugalsku absolvoval pro svůj oddíl AK Kroměříž v EP mnohem kratší tratě, patnáctistovku a osmistovku, a nouzově dokonce čtvrtkovou štafetu.

Kocourkův tréninkový parťák Jiří Homoláč pak zaběhl na 28. místě 30:18.68, stejně jako v Bílině mu tedy unikla kvalifikační hranice pro ostravské ME mládežníků (31:05), ačkoli si zlepšil o půl vteřiny osobní rekord. Pozici dvojky z MČR neobhájil Jan Kreisinger a musel se spokojit s časem 31:07.25 a 34. pozicí. „Jako trenér jsem spokojený, vždycky je úspěch, když si zaběhne svěřenec osobní rekord, byť třeba o kousek,“ pochvaloval si kouč Jiří Seuqent. „Podmínky byly nečekaně teplé, všichni s tím bojovali. Milan běžel velice dobře, Jirkovi se to tolik nepovedlo, Honzovi to bohužel vůbec nešlo, ani on ani jeho trenér Róbert Štefko nevěděli proč. Neměla zkrátka svůj den,“ zhodnotil vedoucí výpravy Sequent.

Trio českých reprezentantů při MČR v Bílině, zleva Homoláč, Kocourek, Kreisinger

Nejlepší osmička vytrvalců se dnes vešla pod 29 minut, takřka 40vteřinový díl ukrojil z této mety vítězný rodilý Maročan v portugalském dresu Youssef El Kailai. 30letému běžci, bronzovému z prosincového krosového mistrovství Evropy, změřili přesně 28:20.03. O čtyři vteřiny zpět skončil José Manuel Martinez – s větším s odstupem před třetím Němcem Pollmächerem. Španěly, kteří se všichni dostali pod 29 minut, však dovedl Martínez k prvenství mezi tříčlennými družstvy. Stříbro připadlo Francouzům, „pouze“ bronz pak Portugalcům.

Mezi nejlepšími třemi ženami byly podobné odstupy jako mezi muži. Nejrychlejší byla Portugalka Sara Moreirová, bronzová z poloviční trati v Barceloně a šampionka z předloňského krosového ME dosáhla času 31:39.11. Svůj tým pak Moreirová dovedla ke stříbru, lepšího součet časů poskládaly Italky. Individálně druhá Francouzka Dunayová a třetí Němka Mockenhauptová neměly k sobě v cíli dvě kolegyně a tak medaile vybojovala družstva Italek a Bělorusek.