přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. prosince 2011, 11:03

Kocourek po ME: krosy beru jen jako další vrchol v sezoně

Milan Kocourek, která se svým osmnáctým místem postaral o nejlepší český výsledek na evropském šampionátu v přespolním běhu, se nyní začne chystat na letní ME v Helsinkách.

„Nejlepší výsledek v kariéře na mezinárodní scéně,“ takto stručně a výstižně zhodnotil Milan Kocoureksvůj nedělní počin, při němž v konkurenci nejlepších přespolních běžců Evropy obsadil osmnáctou příčku. Na vítěze přitom ztratil jen něco málo přes půl minuty, a na elitní desítku pouhých osm vteřin, přičemž řada z běžců, kteří dokončili před ním, byli v Evropě naturalizovaní Afričané. Oproti loňskému výsledku, kdy mezi seniory závodil poprvé, si Kocourek polepšil o úctyhodných 42 pozic.

Šampionát se konal ve slovinském Velenje a na běžce čekala členitá trať poblíž jezera, charakteristická travnatým povrchem s minimem bahna, zato velmi prudkými zatáčkami. Čerstvě čtyřiadvacetiletý svěřenec Jiřího Sequenta byl v závodě aktivní od samého počátku, držel se v čelní skupině a metou 2500 metrů probíhal dokonce na pátém místě. „Nebyla za tím žádná dopředu stanovená taktika, prostě to tak vyplynulo z průběhu závodu. Trať začínala dvěma půlkilometrovými okruhy, byla to tam hodně natěsnané, takže mi přišlo lepší být ve předu, než se někde strkat v balíku. Běželo se mi tak dobře,“ vysvětlil Kocourek, který ještě po čtyřech kilometrech držel osmou příčku. Pak však následoval propad pořadím až na 22. místo.

„Začal jsem tuhnout a čelní skupina mi utekla. Změnilo se to na souboje jeden na jednoho. Naštěstí jsem to ale poměrně brzy nějak rozdýchal a v závěru se dokázal pořadím posunout ještě trochu dopředu,“ doplnil mnohonásobný český šampion, pro něhož jsou krosy sice významnou, ale ne hlavní částí sezony. „Beru je jako jeden z vrcholů, ale nemůžu říct, že bych je nějak upřednostňoval,“ řekl s tím, že jeho dalším cílem je mistrovství Evropy, které se uskuteční koncem června ve finských Helsinkách. V úvahu přicházejí tratě 10000 m a stýpl. „Letos jsem zkoušel závodit i v hale, limit pro halové mistrovství Evropy mi na trojce utekl jen o čtyři vteřiny, ale napřesrok nic podobného neplánuji,“ uzavřel Kocourek.

Adam Pražák

Vytisknout