přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Kmotr Baldini je jednička

Se symbolickou jedničkou na hrudi poběží v nedělním závodu Mattoni Grand Prix vítěz olympijského maratonu v Aténách Stefano Baldini. Soupeřit s ním budou na desetikilometrové trati stovky profesionálních i amatérských běžců.

Za smršti blesků a v hledáčku kamer si dnes po poledni připíchl čtyřiatřicetiletrý Ital Stefano Baldini na triko symbolickou jedničku. Pořadatelé závodu tím dali jasně najevo, koho ze startovního pole považují za svoji hlavní hvězdu. Podobného ocenění se dostalo i trojnásobné vítězce pětikilometrového běhu Anikó Kalovicse z Maďarska.

Mezi šesticí slavnostně dekorovaných vytrvalců nechyběli ani dva Češi. Jana Klimešová z USK poběží v neděli s osmičkou, Róbertu Štefkovi byla přidělena trojka. "Vzhledem ke konkurenci ale bude velmi těžké umístit se do první šestky. Ostatně , nedělní desítku beru hlavně jako test formy před mistrovstvím světa v půlmaratonu," poznamenal  osmatřicetiletý běžec Asics - AK Kroměříž, který jako jediný dokázal spolu s Paulem Tergatem stanout v Praze na stupních vítězů hned třikrát (v letech 1997 - 1999 se umístil třetí.). Ve dvacetičleném TOP výběru ze startovní listiny nechybějí ani Pavel Faschingbauer, David Gerych, Jan Kreisinger, a František Zouhar, do elitní šestnáctky žen se kromě Klimešové vyšly Irena Petříková, Ivana Sekyrová a Monika Doležalová

Vítězka běhu na 5 km si odnese 800 euro , pro nejrychlejšího z mužů je určena prémie o polovinu vyšší, jako bonus je připraven zbrusu nový typ osobního auta jedné nejmenované automobilky. Další zajímavé prémie lze získat za překonání stávajících traťových rekordů, které zatím na 10 km drží Wilson Kenebei Kiprotich (27:37) a mezi ženami jeho krajanka z Keni Caroline Kilelová (15:25).

Podle informací pořadatelů bylo k dnešnímu poledni přihlášeno na oba běhy 1215 startujících. Toto číslo ovšem jistě není konečné, neboť možnost přihlásit se trvá až do zítřejší 20. hodiny, kdy se uzavírá Maratonské Expo v dolní části Václavského náměstí.

Start ženského Adidas Běhu na 5 km, v němž nebude chybět ani tým složený z miss ČR,  je naplánován na neděli 10,30 hod, muži vyrazí na dvojnásobnou trať o hodinu a půl později. "Oproti minulým letům byly zrušeny kilometrové okruhy. Pro letošek je připravena nábřežní varianta vedoucí do Karlína a zpět. Závodníci si stěžovaly na příliš velké množství zatáček," vysvětlil změnu ředitel závodu Paolo Ottone. Mezi jednotlivými běhy proběhne stále populárnější závod barmanských štafet.

Mattoni GP naplno propukne až v neděli, její specifickou atmosféru ale můžete pocítit už dnes. Třeba na autogramiádě knihy Nejvýznamnější maratony světa, kterouv Maratonském Expu pokřtí od 16,30 sám olympijský vítěz Stefano Baldini. 

 

Adam Pražák

Vytisknout