přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. června 2011, 23:58

Klüftová je nakrátko a na víceboj už nemá ani pomyšlení

Bývalá vládkyně světového víceboje, která pomyslný trůn dobrovolně opustila v roce 2008, hodlá být až do olympiády v Londýně dálkařkou a pak s atletikou úplně skončit.

Byla zkrátka neporazitelná. Od března 2002, kdy ještě jako čerstvá juniorská mistryně Evropy i světa získala bronz na HME, nenašla Carolina Klüftová přemožitelku ve dvaadvaceti vícebojích v řadě, mezi nimiž nechyběly olympijské hry v Aténách a tři světové a dva evropské šampionáty. Pak však ztratila motivaci a rozhodla se přejít na horizontální skoky. Z nich po problémech v trojskoku zbyla 28leté rodačce ze Sandhultu pouze dálka, v níž navíc není zdaleka tak úspěšná, jak by si asi sama představovala. Ne a ne navázat na svou téměř sedmimetrovou výkonnost z období okolo roku 2004, daleko je i podobný úspěch jako bronz z HMS v Budapešti. Na posledním mistrovství Evropy jí patřila až jedenáctá příčka, šest decimetrů za vítězkou.


Klüftová s novým "lookem", foto: Aleš Gräf, www.graf.cz

Přesto se manželka někdejšího tyčkaře Patricka Klüfta nevzdává a o víkendu na ME družstev by se před domácím publikem chtěla předvést. „Bude to má teprve druhá dálkařská soutěž letos, v té první jsem skočila 649 cm a necítila se zrovna čerstvá,“ prohlásila na dnešní tiskové konferenci. „Příprava byla dobrá, dostávám se do lepší formy, ale měla jsem problémy s technikou. Kvůli zraněním jsem delší dobu nezávodila, a tak se moc těším,“ dodala.

Jediné, čeho se momentálně děsí, je ne příliš příznivá předpověď počasí. „Bojím se, abych za deště nepodklouzla na mokrém prkně, z čehož jsem si posledně přivodila velké zranění. Přinesu si ručníky a poprosím kluky u sektoru, aby to vždy před skokem pořádně utřeli. Zkusím počasí porazit,“ vtipkovala za pomocí grimas, jimiž se proslavila ještě coby ikona ženského víceboje.

Do té role se však podle svého mínění už dozajista nevrátí. „Nemám energii, motivaci ani nic jiného, co by mě přimělo dělat sedmiboj. Ukončila jsem tu část své kariéry s úsměvem na tváři a šťastná z toho, co jsem dokázala. Zbývá mi poslední rok do olympiády, v němž se chci předvést v dálce, a pak definitivně opustit dráhu s, jak doufám, dalším úsměvem na tváři,“ říká přesvědčeně.

Co bude po Londýnu 2012? To zatím sympatická Švédka neřeší. „Určitě nebudu třeba trenérkou nebo komentátorkou v televizi, v tom bych byla děsně špatná. Asi se vrhnu do něčeho úplně jiného, než jsem dělala dosud. Ale zatím se mi o tom nechce moc přemýšlet. Chci se ještě plně koncentrovat na atletiku, a pak si dám nějaký čas na oddych a rozmyšlenou, co dál. Určitě ale něco dělat budu,“ uzavírá jedna z největších hvězd nadcházejícího mistrovství Evropy družstev. O tom, že se změn nebojí, svědčí ostatně i její nový účes, v němž polodlouhé vlasy spínané do culíku nahradil chlapecký sestřih nakrátko.

Adam Pražák

Vytisknout