přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Klüftová i Barberová si před sedmibojem věří na 7000 bodů

Nejlepší vícebojařky před víkendovým sedmibojem na atletickém světovém šampionátu v Helsinkách hýří sebevědomím.

Carolina Klüftová i Eunice Barberová si věří na překonání hranice sedmi tisíc bodů. V historii této disciplíny se to přitom podařilo jen třem závodnicím, světové rekordmance Jackie Joynerové-Kerseeové z USA, Rusce Larise
Nikitinové-Turčinské a před dvěma lety o jediný bod právě Klüftové.

Švédská sedmibojařka si tehdy ziskem 7001 bodu zajistila světový titul a svou suverenitu potvrdila i na loňské olympiádě v Aténách. Podle zákulisních informací ji před šampionátem v Helsinkách trápí bolavé koleno, ale to Klüftová na čtvrteční tiskové konferenci důrazně popřela. "Jsem v dobré formě, cítím se skvěle. Myslím, že jsem schopná překonat svůj osobní rekord," řekla ve finské metropoli dvaadvacetiletá atletka.

V boji o příčky nejvyšší jí nezabrání ani podvrtnutý kotník, který si poranila při dnešním tréninku. Při poslední přípravě před sobotním startem závodu během jednoho ze skokanských cvičení špatně dopadla na levou nohu a musela kloub s lehkým krevním výronem ledovat.

Podle trenéra Agenho Bergwalla však start Klüftové ohrožen není. "Byla trochu vystrašená, když se to stalo, ale na její výkon by to nemělo mít vliv. Patrné bude jen to, že bude mít nohu pevně zatejpovanou," řekl kouč.

Na hranici 7000 bodů chce útočit i největší soupeřka Klüftové, Francouzka Barberová. Mistryně světa z roku 1999 se letos úspěšně vrátila po zranění a díky výkonu 6889 bodů z červnového mítinku v Arles se usadila v čele letošních světových tabulek. "Jsem připravena dosáhnout sedmi tisíc bodů. Jestli mě chce Carolina porazit, musí jich udělat více než já," uvedla
třicetiletá vícebojařka.

Před Arles naposledy závodila na mistrovství světa v Paříži, pak následovaly bezmála dva roky plné zdravotních patálií. "Jsem zpátky. V roce 1999 jsem taky vyhrála v Arles a pak jsem se v Seville stala mistryní světa. Doufám, že tento výkon v Helsinkách zopakuji," dodala odhodlaně Barberová.

Favorizovanou Klüftovou vidina možné porážky neděsí. "Když se mi podaří dosáhnout více než 7000 bodů, budu spokojená, i když prohraju. Prostě budu muset odjet domů a ještě více trénovat," prohlásila.

                                                                                                  ČTK