přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Klüftová dá přednost dálce a trojskoku

Fenomén Carolina Klüftová ze Švédska se v olympijské sezóně bude připravovat pouze na skokanské disciplíny. Po překonání evropského rekordu na loňském MS ztratila motivaci pro sedmiboj.

Když Carolina Klüftová v Ósace získala svůj třetí světový titul pod otevřeným nebem, překonala tím evropský rekord a mj. odešla z 19. sedmibojařského závodu v řadě bez porážky, necítila prý však radost. "Po závodě jsem měla pocit 'ano, je hotovo' spíš než 'fakt jsem si to užila'." Později, na sklonku roku se vyjádřila, že světový rekord je pro ni nedosažitelný a tudíž není motivací.


Carolina Klüftová ztratila motivaci po výhře na MS v Ósace, kde překonala také evropský rekord - foto: graf.cz

Do určité míry je tak její dnešní rozhodnutí logickým pokračováním, přesto její dnešní prohlášení pro místní švédské médium Smalandsposten vzbudilo rozruch. "Chci zkusit něco opravdu nového. Koncetrovat se na jednu nebo dvě disciplíny. Nechci být týden od týdne vyčerpaná," sdělila listu. Hlavním důvdem je však již zmiňovaná motivace: "Možná se k víceboji za pár let vrátím. Teď mi ale chybí motivace nutná k závodění na nejvyšší úrovni." Její slova potvrdil také tiskový mluvčí švédského svazu Frederik Trahn, nicméně vyjadřil víru v pozdější návrat Klüftové k sedmiboji.

Volba nové hlavní disciplíny padla na dálku, se kterou už v několika sezónách atletka koketovala a přinesla jí i bronzovou medaili z HMS. Její maxima 692 cm v hale a 697 venku. Klüftová by se chtěla dostat za 7 metrů a pak se prý uvidí. "Ale potřebuji ještě jednu disciplínu, která mi zpestří trénink a bude pro mě další výzvou." Nešla pro ni daleko, volba totiž padla na trojskok, byť její závodní maximum je "jen" 14.02. "Na druhou stranu jsem mu nikdy nevěnovala plnou pozornost. Moc se těším, že na něj pořádně zatrénuju."

Evropská rekordmanka a olympijská vítězka dále zopakovala, jak je pro ni důležitý požitek a zábava, které si slibuje od dvou nových disciplín. "Nehledě na to je také fajn, že na mě nebude upřena taková pozornost médií," věří. Klüftová nehodlá trápit tím, že vyměnila očekávání švédských funkcionářů i veřejnosti o prakticky jistém zlatu za nejistotu dvou relativně nových disciplín. "Musím rozhodnout sama, celým svým srdcem a žít s rozhodnutím, které jsem udělala," potvrdila rozhodně. S tím souvisí také to, že nemíní ani v budoucnu litovat toho, že se vzdala obahajoby olympijského zlata, ani že dálce ani trojskoku nebude patřit mezi největší kandidátky na medaili.

Michal Procházka

Vytisknout