Klučinová vítězná a málem rekordní

neděle 10. června 2007
Na MČR ve vícebojích se dařilo především závodníkům a závodnicím mladších věkových kategorií. Juniorka Eliška Klučinová by svým výkonem vyhrála i absolutní pořadí žen.

Mistrem republiky se při neúčasti špičky kategorie mužů stal Pavel Baar z Litomyšle, který se jako jediný dostal přes 7000 bodů (7047). Druhý byl s odstupem 147 b. břeclavský Adam Formánek, bronz vybojoval závodník USK Jakub Chomát (6741 b.)
Soutěž juniorů přinesla jedno zlepšení stávajícího a jeden zcela nový nominační výkon pro MEJ. První případ se týká vítězného Adama Nejedlého z Dukly, který vyspravil svůj účet o 127 bodů na 7295 b. Radoval se i stříbrný Tomáš Nešvera z Kladna, který ve svém druhém závodě v sezoně pokořil limitní hranici výkonem 7182 b. „Ten minulý desetiboj jsem nedokončil kvůli poranění ruky. Ještě dnes mě to bolelo. Ale nestěžuji si, limit je super,“ radoval se Nešvera.
Třetí byl s odstupem Adam Hromčík z Moravské Slavie Brno.

Mistryní republiky se stala olympionička z Atén Michaela Hejnová, s výkonem 5618 bodů ale příliš spokojená nebyla. Začátek víceboje přitom vypadal velmi nadějně. „Překážky (13.47) byly dobré, jenže pak se mi nepovedla výška (1.60) a začalo to. Na dvoustovce (25.40) foukal protivítr, v dálce jsem dvakrát přešlápla a počítal se mi první ne moc povedený skok 574 cm, v oštěpu mi to nelétalo (46.49) a na půlce jsem po čtvrtce vytuhla a spíš než doběhla, jsem jí došla. Bylo to od všeho trochu, ale ve výsledku to dalo docela velkou ztrátu na limit pro Osaku (282 b.). Ale formu cítím, nominovat se pokusím už za 10 dní při mítinku v Kladně,“ řekla vítězka.
Na druhém místě v kategorii žen skončila věkem ještě dorostenka Nikol Ogrodníková z Vítkovic, která dokázala s těžší koulí a na vyšších překážkách překonat vlastní nominační výkon pro MS do 17 let a splnit limit i na MEJ. „Ten její oštěp (dnes 47.35) je fantastický, hodně se zlepšila i na půlce. V Hengelu bych chtěl, aby šla spíše překážky. Dneska už běžela na B limit, ale foukal nepovolený vítr,“ litoval trenér Aleš Duda. Podobně jako Ogrodníková splnila nominační kritérium pro Hengelo další dorostenka Kateřina Cachová. I s bolestmi kotníku, kvůli nimž např. běhá překážky na druhou nohu, dokázala především díky oštěpu a závěrečné osmistovce (2:18.17) složit 5292 b a mezi ženami byla pátá.
Bronz brala s osobním rekordem 5462 b. Jana Korešová z USK.

Vrcholný výkon v ženském podání však padl v soutěži juniorek.  Bohatě nad plán si svá předzávodní předsevzetí splnila Eliška Klučinová, která velmi dobrý sedmiboj bez výpadků zakončila o sedm vteřin zlepšeným osobním rekordem  na půlce 2:18.63 a dohromady nasbírala výtečných 5844 bodů. Tento výkon, jímž by kladenská závodnice vyhrála absolutní kategorii, ji v dlouhodobých tabulkách juniorek zařadil na čtvrté místo, jen 29 bodů od národního rekordu, který je dosud v držení oštěpařské specialistky Barbory Špotákové. „Je to paráda, nevím, co říct,“ radovala se Klučinová. „S tímto výkonem můžeme myslet na medaili na MEJ. A odteďka už nechci slyšet žádné fňukání ohledně osmistovky. Horší než 2:20 neberu. A v Hengelu pojedeme na rekord,“ dobíral si ji nadšený trenér Vít Rus, který rád své svěřenkyni vyplatil slíbenou odměnu kilo třešní za překonání 5700 b. A že to bylo o tolik, přidal navrch ještě láhev šampaňského.
Na druhém místě skončila s velkým odstupem Lucie Ondraschková z Opavy (5053 b.), o více než dalších 400 bodů zpět byla bronzová Kateřina Musilová z Olympu Brno.

Už v sobotu se rozhodlo o medailistech v mladších věkových kategoriích. Mezi dorostenci zvítězil Jan Solfronk z Liazu Jablonec, který v desetiboji nasbíral 6684 bodů. O svém triumfu rozhodl především na závěr prvního a v úvodních disciplínách druhého dne, kdy dosáhl nejlepšího výkonu na čtvrtce (49.85), překážkách (14.32) a v disku (38.11). První dva jmenované výkony jsou dokonce pod hranicí limitů pro MS v Ostravě, v obou případech jsou však na listině čekatelů alespoň dva závodníci s lepšími výkony.
Stříbro si z vícebojařského MČR odvezl Jakub Stündl, který na vítěze ztratil 201 bodů. Individuálně se závodník zlínského AK prosadil na stovce (11.60), v kouli (14.61) a oštěpu (52.17), velké množství bodů získal také na překážkách (14.55). Při patnáctistovce však měl co dělat, aby odrazil útok běžecky vybaveného Václava Baráka ze Slovanu Liberec. Nakonec se mu to povedlo, byť se odstup smrskl na 51 bodů. Po odečtení výkonů z tyče a disku, což je relevantní z hlediska limitu pro MS (kde je na program osmiboj), mu sice vyšel výkon lepší požadovaných 5500 bodů, i v jeho případě však platí, že jsou v nominaci závodníci s lepšími výkony.
Na Baráka zbyl bronz, který získal za součet 6432 b. Pochlubit se může především vítězstvím v tyči, kde skočil 430 cm, a na patnáctistovce 4:31.75.

V kategorii dorostenek byla nejúspěšnější Kateřina Vodová z ACP Olymp Brno. Nejlepší výškařka ve startovním poli (1.72) nasbírala celkem 4705 bodů, což je aktuálně třetí nejlepší výkon sezony. O 86 bodů méně a stříbrnou medaili získala nejrychlejší překážkářka startovního pole  Marie Beranová z Kladna. Především výkony v kouli (13.24), oštěpu 36.54 a nad překážkami (15.80) nasměrovaly ke třetímu místu Elišku Škaloudovou ze Staré Boleslavi. Bronz získala za 4549 bodů.

Nevídanou bodovou shodou (4870) skončil devítiboj žáků. Nakonec rozhodla pro Ladislava Svobodu z Bohumína lepší umístění v jednotlivých disciplínách. Dominik Dvořák z USK Praha se musel spokojit se stříbrem. Třetí byl s odstupem 53 bodů René Hamberger ze Sušice.

Cesta žákyně Markéty Mikešové k mistrovskému titulu vedla  přes čtyři individuální vítězství (100 m př. – 15.10, výška – 1.63, 200 m – 19.27, dálka – 5.26). Dohromady závodnice z Tábora nasbírala 4606 bodů. O 183 bodů dala dohromady stříbrná Alena Galertová z USK Praha, třetí byla s 4296 b. Linda Komínková z Moravské Nové vsi.

Kompletní výsledky naleznete v příslušné kolonce „VÝSLEDKY“.