přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. listopadu 2010, 15:45

Klučinová je první českou adeptkou HME

Vícebojařka Eliška Klučinová by měla dostat pozvánku na evropský šampionát v hale, který se uskuteční na začátku března v Paříži. Ostatní Čechy čeká nominační boj.

Ačkoliv ještě nejsou schválena nominační kritéria pro příští rok, Eliška Klučinová se už může chystat do Paříže na HME. Patří totiž mezi vícebojařky, které by měly být na šampionát pozvány na základě výsledků z letošní venkovní sezony. Díky součtu 6268 b z TNT-Fortuna mítinku na domácí půdě v Kladně náleží Klučinové v evropských tabulkách šesté místo, pozvánku by přitom mělo obdržet devět nejlepších v  redukovaném pořadí na  maximálně dvě závodnice z jednoho státu. Další místo je rezervováno hostitelské Francii, která v „top ten“ zástupkyni nemá, zbylých pět jmen přibude na základě výkonnosti v halové sezoně.

Klučinová má za sebou životní rok, který korunovala sedmým místem na evropském šampionátu v Barceloně, pro halu si však kdovíjaké cíle neklade. „Pětiboj není sedmiboj, chybí tam můj oblíbený oštěp. Navíc mi moc dobře nedělá ani pomyšlení, že na konci náročného dne čeká osmistovka, která je pořád mojí neoblíbenou disciplínou, i když jsem se v ní v poslední době hodně zlepšila,“ říká dvaadvacetiletá svěřenkyně Martiny Blažkové.

Momentálně Klučinová pilně léčí pohmožděný kotník, který si podvrtla v sobotu na tradičním soustředění na Zadově. „Asi už toho tělo mělo dost a chtělo klid,“ líčila s nadsázkou, zatímco měla na sobě speciální návleky na lymfatickou masáž, která by měla urychlit regeneraci. Její problém však prý není nijak vážný. „Už normálně chodím a trénuju třeba s medicinbaly. Brzo bych měla začít zase i běhat,“ popsala svůj stav.

K rychlému uzdravení má ještě jeden dobrý důvod. V sobotu večer ji totiž čeká premiéra na slavnostním vyhlášení ankety o nejlepšího českého atleta letošního roku. Poprvé ve své nedlouhé kariéře se dostala do elitní desítky a bude pozvána na pódium v přímém přenosu České televize. „Snad z toho nebude trapas, já se totiž ve vystupování na veřejnosti moc nevyžívám. Nijak se ale na to nepřipravuju, snad jedině tak, že se snažím, abych už tam neměla černý kotník,“ směje se Klučinová.

Na halové mistrovství Evropy by ji rádi doplnili i další kolegové z disciplíny, na ty však čeká nominační souboj se zahraničními konkurenty o pět zbývajících míst v obou kategoriích. Týká se to i majitele tří titulů halového mistra Evropy a bronzového medailisty z posledního šampionátu v Turíně Romana Šebrleho, který tak bude na rozdíl od posledních let muset absolvovat v halové sezoně alespoň jeden sedmiboj v nominačním období pro HME a nasbírat v něm dostatečný počet bodů. V úvahu zatím podle šéftrenéra reprezentace Tomáše Dvořáka přicházejí dva závody – vícebojařský mítink v Tallinnu na začátku února, či o týden později domácí šampionát v pražské Stromovce.

Pokusit o nominaci by se však chtěli i zástupci nastupující vícebojařské generace, kterou by pro tuto halovou sezonu měl posílit i tyčkař Jan Kudlička. O dvaadvacetiletém svěřenci Boleslava Patery se mluví jako o vícebojařském talentu dlouhodobě, nyní se finalista olympijských her a mistrovství Evropy rozhodl dopřát podobným hlasům sluchu a zkusit se na sedmiboj připravit. „Podmínkou ale je, aby odezněly jeho problémy se zády. Jinak to nemá cenu,“ prohlásil trenér Patera. 

Adam Pražák

Vytisknout