přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. června 2011, 23:36

Klimešová druhá v Rabatu, zranil se Powell

Na dalším dílu světové challenge následujícím po ostravské Zlaté tretře padly tři výkony roku. Hvězda mítinku Asafa Powell kvůli potížím s nohou pouze doklusal stovku.

Jedinou českou zástupkyní v marockém hlavním městě Rabatu při mítinku IAAF World Challenge byla oštěpařka Jarmila Klimešová. A svěřenkyně Jana Železného potvrdila dobrou formu z předešlého startu v Ostravě, když opět přehodila šedesátimetrovou hranici, tentokrát o 42 cm. Klimešovou dokázala překonat pouze Španělka Mercedes Chillaová, která si vylepšila letošní maximum o dva metry na 63.77.


Klimešová při ME v Barceloně - foto: www.graf.cz

Změnu ve světových tabulkách provedla Blanka Vlašičová, chorvatská výškařka se letos poprvé dostala na jejich čelo. Pomohlo jí k tomu 197 centimetrů, čímž se posunula o centimetr před Annou Čičerovovou. Ta navíc musela spolknout i přímou porážku, a to nejen od Vlašičové, ale také od Francouzky Melfortové, která měla na 195 cm lepší zápis.

Zbylé světové výkony roku padly v nemistrovských běžeckých disciplínách. Padesátý nejrychlejší kilometr historie předvedl domácímu publiku Amine Laalou, jemuž v cíli naměřili 2:15.31. Lepšího času než dosavadní letošní maximum Australana Riseleyho z úterní Tretry dosáhli i Polák Lewandowski a Kuwajťan Al-Azemi. Na hladké trojce se v „bitvě tří afrických národů“ prosadila za 8:46.74 Keňanka Viola Kibiwottová a spolu s dalšími třemi soupeřkami výrazně přeskládala letošní statistiky.

Vynikající start Zuzany Hejnové do sezony v Eugene (druhý čas kariéry 54.26) včera vyšvihl českou rekordmanku na čelo evropských tabulek čtvrtky překážek. Bulharka Vania Stambolová však její vedoucí pozici ukončila o pouhý den později, když si v Rabatu hladce poradila se soupeřkami a časem 53.68 se zařadila na čtvrtou pozici ve světě.

Výrazné výkony tak trochu zastínil nešťastný start Asafy Powella na stovce. Bývalý světový rekordman z Jamajky se už po pár metrech běhu zranil a do cíle pouze doklusal za 36.13 na sedmém místě. Podle dostupných informací má Powell potíže s pravým hamstringem a ohrožen je i jeho start v národní kvalifikaci na mistrovství světa za tři týdny. Závod v Rabatu vyhrál domácí Aziz Ouhadi za 10.27 (-0.5 m/s), jenž si poradil i s bývalým evropským šampionem Obikwelem.

Výsledky naleznete zde.

Michal Procházka

Vytisknout