přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. května 2008, 16:12

Klimešová: dobrý start, nic víc

Oštěpařka Jarmila Klimešová hodila ve čtvrtek na prvních závodech v sezoně výkonem 60.26 m B limit na olympiádu. Ke kriteriu IAAF a MOV, které by jí poskytlo takřka jistotu nominace, jí scházelo 24 cm.

„Počasí bylo v Olomouci ideální, jen potíže s rozcvičováním na hlavní ploše mi trochu zvedly adrenalin. Ale možná právě přispělo k tomu výsledku,“ popsala juniorská mistryně světa z roku 2000 situaci před svým premiérovým startem v sezoně, kde hned prvním hodem poslala oštěp dále než celý předchozí rok. „Vlastně jsem se zpožděním splnila limit na loňské MS,“ smála se trpce v telefonickém rozhovoru.


Jarmila Klimešová na Zlaté tretře 2006, foto:graf.cz

O dvě série později letělo její náčiní ještě dále. „Mělo to dobrou trajektorii, pak ale zafoukal protivítr a oštěp začal prudce klesat, takže jsem se otočila a šla pryč. Nečekala jsem, že to spadne za 60 metrů,“ řekla sedmadvacetiletá svěřenkyně Marcely Pilařové k hodu, který ji začlenil mezi kandidátky na olympijskou účast.

Její současná pozice je však velmi nejistá. S B limitem může jet do Pekingu pouze jedna závodnice a to ještě pouze za předpokladu, že nikdo jiný z téže země nedosáhne tvrdšího limitu MOV/IAAF. A to je vzhledem ke kvalitě špičkových českých oštěpařek nepravděpodobné, což si uvědomuje i Klimešová: „Vím, že musím hodit alespoň těch 60,5 m. Proto taky ten výsledek nijak nepřeceňuji. Beru to jako dobrý start do sezony, nic víc,“ říká.

Po hubeném loňském roce, kdy se nedokázala dostat na velkou akci, blýskl začátek sezony na lepší časy. „Přitom vloni jsem se před závody cítila asi lépe než letos. Je pravda, že jsem se ve všech parametrech jako je síla, odrazy i rychlost zlepšila, ale oštěp je především věcí techniky, a když ta není dobrá, může síla spíše překážet. Proto se musím zaměřit především na ni.“ 

Další příležitost k vylepšení své pozice vzhledem k olympiádě bude mít už brzy. „Chystám se 20. května na Memoriál Ludvíka Daňka, kde bych se měla utkat mj. s Bárou Špotákovou. Pak mě čeká extraliga za Olymp a patrně i Zlatá tretra. Vesměs domácí závody, do zahraničí se zatím nechystám,“ vypočítává Jarmila Klimešová.

Na závodech v Olomouci nezářila sama. Dorostenecký sprinter Pavel Maslák(AO Slavia Havířov)  zaběhl na dvoustovce rekord své kategorie, když výkonem 21.42 s překonal  31 let starý čas Zruna o 14 setin. Naopak těžko mohla být se svými výkony v úvodu sezony spokojena dálkařka a vícebojařka Denisa Ščerbová, která v kouli vrhla 11.57 a oštěp poslala na 31.02 m.

cílová fotografie - 200m dorostenci.JPG
Náhled cílové fotografie Maslákova rekordu na 200 m. Pro zvětšení klikněte na miniaturu.

Adam Pražák

Vytisknout