Klimešová a Bláha získali třetí titul v půlmaratonu

Na dnešním Domažlickém půlmaratonu, konaném opět jako mistrovství České republiky, se prosadili zkušení vytrvalci.

Mezi muži zvítězil českobudějovický Jan Bláha, kategorii žen opanovala Jana Klimešová z USK Praha, oba závodníci se z titulu mistra republiky na této trati radovali potřetí v historii. Se třemi zlatými se Bláha vyrovnal dosud nejúspěšnějšímu borci Pavlu Faschingbauerovi, který dnes ve svém rodném městě nestartoval. „Když jsem věděl, že Pavel ani Robert Štefko nenastoupí, ani jsem se na závod moc nepřipravoval a pojal ho spíš tréninkově,“ přiznal Bláha.

Třiatřicetiletý běžec vyhrál v čase 1:08:10, stříbrného Pavla Nováka porazil o 46 vteřin. Třetí místo ve 12. ročníku Domažlického půlmaratonu vybojoval Jan Kreisinger za 1:09:36. „Nastupoval jsem s tím, že chci vyhrát,“ uvedl Bláha, „jsem rád, že jsem se v závodě moc netrápil, i když mi trať absolutně nevyhovovala. Musím si postěžovat na počasí, byl tady suchý vzduch, nepříjemný vítr. Bylo to náročné.“

Celkový počet získaných titulů mistra ČR v kariéře Jan Bláha dnešním úspěchem zaokrouhlil na deset. Další půlmaraton možná absolvuje 8. května v Regensburgu, hlavní bod jeho nejbližšího programu však představuje Pražský mezinárodní maraton, který se uskuteční 22. května.

Jana Klimešová si své prvenství v Domažlickém půlmaratonu zkušeně pohlídala, když od začátku udávala tempo závodu. Atletka pražského USK se taktéž stala mistryní republiky v půlmaratonu potřetí v kariéře a s touto bilancí se dostala do čela historické tabulky v počtu titulů. Klimešová zvládla 21,1 km dlouhou trať za 1:19:15 hodiny. Stříbrnou medaili si z Domažlic odváží Iva Milesová (1:20:01), třetí skončila Ivana Sekyrová časem 1:21:11.

Počasí se celkově v době konání půlmaratonu vydařilo, po celý čas bylo slunečno a mírný vítr. Domažlické publikum se v rámci atletického odpoledne bavilo seskokem parašutistů, slaňováním domažlické věže, házením sudem a řadou dalších doprovodných akcí. Hodinu před startem hlavního závodu vyběhli na kratší trať takzvaného lidového běhu účastníci z řad příchozích fanoušků atletiky. Po slavnostním vyhlášení půlmaratonu byla vyhodnocena divácká tombola.

Výsledky Domažlického půlmaratonu 2005:

MUŽI – 1. Jan Bláha (Sokol Č. Budějovice) 1:08:10, 2. Pavel Novák (AK Jihlava) 1:08:56, 3. Jan Kreisinger (Čtyři Dvory Č. Budějovice) 1:09:36, 4. Petr Pechek (Maratonstav Úpice) 1:10:16, 5. Leoš Pelouch (SK Chotěboř) 1:10:26, 6. Petr Vymazal (AK Kroměříž) 1:11:55

ŽENY – 1. Jana Klimešová (USK Praha) 1:19:15, 2. Iva Milesová (Kovošrot Praha) 1:20:01, 3. Ivana Sekyrová (Sparta Praha) 1:21:11, 4. Pavla Havlová (Olymp Praha) 1:22:45, 5. Ivana Martincová (Moravská Slavia Brno) 1:23:01, 6. Marta Vlčovská (AC Pardubice) 1:24:56