přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. května 2009, 17:04

Kladno chce do třetice získat příslušnost k seriálu IAAF

Ambiciozní TNT-FORTUNA Meeting znovu přilákal na 23. a 24. 6. výborné všestranné atlety v čele se světovým rekordmanem Romanem Šebrlem. Pořadatelé doufají, že pro 2010 bude Kladno zařazeno do vícebojařské „challenge“.

Útulný kladenský stadion Sletiště uvidí potřetí skvělé vícebojaře a vícebojařky. Již nyní je jisté, že se zde v úterý 23. a středu 24. června utká silná čtveřice v čele s domácí hvězdou Romanem Šebrlem, vítězem kladenské premiéry. Dále přislíbili účast stříbrný olympionik Andrej Kravčenko z Běloruska (osobní rekord 8585), vicemistr světa a obhájce vítězství v závodě Maurice Smith z Jamajky (8644) a předloni druhý Kazach Dmitrij Karpov (8725).

„Moc se těším na kladenský mítink. Z loňska vím, že napůl plynu se desetiboj jít nedá,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci Šebrle. „Tři týdny po Götzisu už ale budu dostatečně odpočatý. Věřím, že můj výkon tu bude lepší jak v Götzisu, i než předloni tady,“ netajil se vysokými ambicemi zdejší šampion 2007 s 8697 body, které platí i jako rekord mítinku. Světový rekordman příliš nechtěl odhadovat výkonnost svých hlavních rivalů, ani jeden ostatně ještě letos venku nezávodil, Kravčenko dokonce ani v hale. „Götzis ukáže víc. Dmitrij a Andrej jsou schopni stabilně dělat 8500, Maurice je méně vyrovnaný, jednou je to 8600, jindy 8400. Za největšího soupeře považuju asi Dmitrije,“ uvedl nakonec. Aktuální startovní listina obsahuje ještě jednoho borce s osobákem přes 8 tisíc, loni třetí Rakušan Roland Schwarzl dokázal zatím nejvíce nasbírat 8102. V jednání je ještě stříbrný Ukrajinec z Turína Olexij Kasjanov, jenž má v statistikách zatím nejlépe 8238, bral za ně v Pekingu sedmou příčku.

Otazník zatím visí nad hvězdou ženské soupisky, pořadatelé jednají s olympijskou vítězkou Nataliou Dobryňskou. „Visí to na penězích,“ přiznal ředitel závodu Zdeněk Lubenský, „musíme zvážit, nakolik jsou její finanční představy reálné. Zdá se nám, že nároky odpovídají její kvalitě, ale my to musíme brát v kontextu všech špiček, které startují,“ poodhalil jednání Lubenský. „Startovné tvoří až čtvrtinu rozpočtu, který se pohybuje mezi 5 až 6 miliony v závislosti od nasmlouvaných závodníků. Chceme jim vyjít vstříc při respektování našich vlastních možností.“

Ty mají organizátoři zmenšené třeba právě kvůli tomu, že mítink TNT-FORTUNA ani letos není součástí vícebojařského seriálu IAAF. Musejí pak atletům finančně přidat, aby jim kompenzovali to, že se jim Kladno nezapočítá do potřebných třech závodů pro challenge. „Mimo jiné proto bychom tam chtěli být,“ potvrdil Lubenský, „protože jinak jsme se zapsali do povědomí závodníků i trenérů dobře, velmi rádi se sem vracejí.“

Z jednání ředitele závodu s generálním sekretářem IAAF Pierrem Weissem ohledně zařazení do seriálu vyplynulo následující: požadavek od světové federace „nekolidovat s Ratingenem“ zůstal. „Naše námitka, že Ratingen je vlastně německé mistrovství a tudíž neplní podmínky seriálu nebyla přijata,“ říká Lubenský. Kladno by však mělo dostat prostor 12 až 14 dní po Götzisu. „Také nový předseda ČAS Libor Varhaník se v této věci angažuje v náš prospěch,“ objasňuje podporu, které se dostalo mítinku od domácího svazu. Definitivní slovo by mělo padnout na jednání před MS v Berlíně.

Hlavním jménem ženské listiny je tak prozatím Laurien Hoosová, nizozemská sedmibojařka má osobní rekord rovných 6200 bodů. Z potvrzených zahraničních startujících už dokázala šest tisíc překonat také novozélandská Rebecca Wardellová (6108), Brazilka Lucimara de Silvová (6076) a Indka Sushmita Singha Royová (6027). Jméno Denisy Rosolové, osobní rekord 6104 vytvořila právě zde loni, zatím nebylo zmíněno záměrně. Česká rekordmanka v halovém pětiboji totiž není stejně jako další domácí reprezentanti zatím potvrzena, protože o víkendu následujícím po Kladně se koná vícebojařský EP v Zaragoze. „Budeme muset dojít k nějakému kompromisu, který by vyhovoval oběma – mítinku i reprezentaci,“ uvedl Tomáš Dvořák, trenér několika potenciálně zainteresovaný atletů. „Připravím návrh, ke kterému by se měl vyjádřit šéftrenér i trenérská rada,“ doplnil trojnásobný mistr světa.

Dvořák také upozornil na juniorský závod, který se na Kladně rovněž bude konat a v němž on vidí hned trojici juniorů, kteří by se zde měli pokusit nominovat na ME své kategorie. „Ale otevřený bude samozřejmě i dalším domácím a zahraničním závodníkům.“ Vyhlášeny budou také nejlepší juniorky. „Vzhledem ke stejnému rozsahu startují spolu s ženami,“ doplnil k tomu Dvořák.

Pořadatelé, závodníci i diváci budou muset oželet plánovanou třešinku v podobě startu olympijského vítěze z Barcelony, od poloviny dubna již 40letého Roberta Změlíka. „Nestihne se připravit,“ komentoval to dnes Šebrle. „Je hrozně moc zaneprázdněný a navíc se ‚škubnul‘ na Kanárech. Je to škoda,“ litovala česká hvězda, o niž se nyní Změlík stará manažersky a do jisté míry i trenérsky. „Připraví se prý na Talance (v září). Sázky se nejspíš posunou,“ připomněl Šebrle hec, který stál u zrodu comebacku jeho manažera. První verzí sázky bylo, že Změlík nasbírá jen o tisíc bodů méně než Šebrle.

Michal Procházka

Vytisknout