přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. května 2008, 08:00

Kladno chce být ještě lepší než loni

Vícebojařský mítink se při loňské premiéře stal dějištěm nejlepšího výkonu roku zásluhou Romana Šebrleho. Letos chtějí pořadatelé v polovině června upevnit celkovou závodnickou úroveň dvojky za "nedostižným" Götzisem.

První vydání vícebojařského klání na kladenském Sletišti bylo charakteristické svou rodinnou atmosférou a výbornou diváckou kulisou. Romanu Šebrlemu pomohla k výkonu 8697 bodů, který se později ukázal jako nejlepší v sezóně na světě. Tomáši Dvořákovi a Josefu Karasovi pak přinesla splnění limitů pro MS v Ósace.

Letos by pořadatelé chtěli 18. a 19. června něco podobného zopakovat a ještě trochu přiostřit zahraniční konkurenci. "Hlavní myšlenkou závodu je odveta za loňské mistrovství světa," řekl ředitel závodu Zdeněk Lubenský. Právě proto uvidí kladenské publikum i stříbrného muže z MS Jamajčana Maurice Smithe.

Chybět nebude ani Dmitrij Karpov, obhájce bronzový z posledních OH i loňského MS, narozdíl od Andreje Kravčenka, kterému start odepřela běloruská federace. "Musí startovat na Evropském poháru," vysvětlil závodník, trenér a spolupořadatel Tomáš Dvořák.

Sestavu nejlepších by měla doplnit ruská dvojice. Obhlédnout je organizátoři pojedou o víkendu do Götzisu, měl by to být buď Pogorelov, Sisojev či Drozdov. Hlavní domácí favorit Šebrle ví, že v top formě ještě nebude, ale cítí se jíž zdráv a jako úplné minimum si stanovil nutnost splnit limit, tedy osmitisícovou hranici. Dvořák zase věří, že jeho zdraví vydrží - ostatně nemá prý tolik času se zničit, když se více věnuje trénování jiných - a že bude atakovat nominaci pro Peking.

Ozdobou ženské soutěže by měly být "Ukrajinky a Ludmily" Blonská a Josipenková a také Polka Karolina Tyminská. Českou vícebojařskou školu budou reprezentovat především loni v Götzisu šestitisícová Denisa Ščerbová, Jana Korešová, která v úvodu sezóny výrazně přiblížila osobní rekord k této magické hranici, ale také olympionička z Atén Michaela Hejnová. 6000 je ostatně i přísnější kritérium pro OH, béčko leží o sto bodů níže.

Doprovodný program by měl představit souboj skupiny světového rekordmana Jana Železného třeba s Jihoafričanem Oosthuizenem nebo Australanem Bannisterem.

Michal Procházka

Vytisknout