přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. května 2011, 18:38

Kladivářský prolog Tretry pro Heidlerovou a Zagorného

Mítink IAAF kladivářské Challenge, který se v předvečer Zlaté tretry Ostrava konal tradičně na vrhačské louce u vítkovického stadionu ovládla čerstvá světová rekordmanka a lídr aktuálních světových tabulek.

Betty Heidlerová potvrdila pozici nejlepší kladivářky současnosti. Její aktuální výkonnost přitom „odnáší“ Polka Wlodarczyková, jíž před devíti dny Heidlerová sebrala světový rekord a dnes i maximum Zlaté tretry. 27letá Němka ho překonala o více než půl metru na 77.22 m. Devátý nejdelší hod historie přišel už ve druhé sérii, každým dalším se mistryně světa z Ósaky a úřadující evropská šampionka pokoušela o jeho překonání, ne-li rovnou o premiérové pokoření osmdesátimetrové hranice, což si vytkla za svůj cíl do budoucnosti. „Proč to dnes nevyšlo? Mám za sebou hodně závodů a chyběla mi jiskra,“ řekla jinak spokojená vítězka.


foto: Aleš Gräf, www.graf.cz

Druhé místo obsadila v novém osobním maximu 75.48 její krajanka Kathrin Klaasová, třetí skončila s výkonem 73.95 Čínaňka Wenxiu Zhang. Nejlepší českou závodnicí byla na sedmém místě Kateřina Šafránková, která hodila 68.82 m. „Jsem i nejsem spokojená. Čekám, až se mi opravdu povede hod. Dneska jsem přešlápla jeden, který prý dopadl za sedmdesátimetrovou lajnu a nejdelší měřený pokus mi škrtl o klec,“ líčila svěřenkyně trenérů Tučka a Pluhaře, jež by měla být jednou z favoritek ME do 23 let, který bude ostravský stadion hostit za půldruhého měsíce. „Soupeřky sleduju, určitě bych zase chtěla bojovat o medaili. A tentokrát si myslím i na zlato,“ říká majitelka tří stříber z mládežnických akcí.

V mužské soutěži jsme se dočkali hranice světové extratřídy v podobě výkonu za 80 metrů. Posledním hodem v soutěži se o to postaral již jistý vítěz Alexej Zagornij, který kýženou metu překonal o dva centimetry. Druhý skončil rekordman mítinku Krisztián Pars, který tentokrát hodil nejlépe 79.29, třetí byl s 78.74 m další Rus Sergej Litvinov

Jediný Čech v soutěži, Lukáš Melich, předvedl vyrovnané hody, z nichž ten nejdelší letěl do vzdálenosti 74.38 m. V konečném účtování mu patří osmá příčka. Úřadující světový šampion a olympijský vítěz Primož Kozmus ze Slovinska, který se po dvouleté pauze vrací k závodění, uzavřel s výkonem 72.42 desetičlenné startovní pole.

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout