přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. července 2003, 10:58

Kladivářka Vrbenská změnila styl a překonává rekordy

Už třikrát v této sezoně se české kladivářce Lucii Vrbenské podařilo přehodit 67 metrů.

Naposledy to bylo při mistrovství republiky v Olomouci, kde zvítězila výkonem 67,86 m. Postarala se tak o jediný národní rekord překonaný na právě skončeném republikovém šampionátu. „Při rekordním hodu jsem myslela, že to poletí dál,“ uvedla přesto spokojená kladivářka ke svému pokusu, který absolvovala v předposlední, páté sérii. Do sezony vstupovala několikanásobná česká rekordmanka s osobním maximem 66,26 m. Od letošního roku praktikuje Vrbenská odlišný styl než v předchozích letech, hází na čtyři otočky. „Tahle změna se vyplatila, doufám, že to půjde ještě nahoru.“

Foto: F. Macák

Závodnice pražského Olympu sama cítí, že má rozhodně rezervy. „Myslím, že letos mám na 70 metrů. Je to můj sen,“ prohlašuje sebevědomě Vrbenská. Takový počin se v této sezoně zatím podařil šestnácti kladivářkám na světě.

Letošním vrcholem pro Lucii Vrbenskou bude srpnové mistrovství světa v Paříži. „Na finále by mělo stačit takových 66 nebo 67 metrů,“ vyjadřuje šestadvacetiletá závodnice své prognózy k výkonnosti na světovém šampionátu. Právě účast ve finále je jejím vysněným cílem. Boj o bronzovou medaili se podle Vrbenské bude pohybovat v rozmezí 71 a 72 metrů. Česká reprezentantka startovala na mistrovství světa už před dvěma lety v Edmontonu. Výkonem 60,01 m byla vyřazena v kvalifikaci. Podobný výsledek zaznamenala i o rok později na ME v Mnichově, kde jí však finálová účast unikla o pouhých 21 centimetrů. Vrbenská tehdy poslala kladivo do vzdálenosti 63,17 m a stala se první nepostupující závodnicí. Výkonem 67,86 m z mistrovství ČR v Olomouci svěřenkyně trenéra Horáka poprvé splnila A-limit pro MS v Paříži. Dosud se svým maximem 67,24 m figurovala mezi „béčkaři“.        

Ještě v červenci absolvuje Lucie Vrbenská přípravu v oblíbeném středisku v Nymburce. Na své první závody po třítýdenní přestávce by měla odcestovat do finské Lappeenranty na mítink EAA a poté ji čeká vystoupení na Česká spořitelna extralize, která se koná 16. srpna v pražském Edenu. Následující víkend se už česká reprezentantka přesune do dějiště mistrovství světa.

Tomáš Klement

Vytisknout