přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. ledna 2004, 16:49

Kladivářka Vrbenská zahájí sezonu ve Středomoří

Mezi Prahou a Nymburkem prožívá zimní přípravu česká kladivářská jednička Lucie Vrbenská.


Foto: F. Macák
Na každém místě stráví vždy zhruba týden a pak své působiště změní, v takovém rytmu bude pokračovat zhruba do konce února. „Potom bych ráda na nějaký čas odjela na soustředění do Maďarska,“ zmiňuje česká rekordmanka konkrétně středisko v severomaďarském městě Tata, které někteří čeští vrhači s oblibou využívají. První kladivářský start v sezoně Lucie Vrbenská absolvuje 14. března na Maltě, kde se uskuteční Evropský pohár zimních vrhů. „Pojedu tam na svůj první letošní závod, vůbec nevím, co od toho mám očekávat. Něco jiného je házet tady v tělocvičně do sítě a start v závodě Evropského poháru pod otevřeným nebem,“ vyjádřila šestadvacetiletá závodnice pražského Olympu své pocity po dlouhém období bez závodů.
Loňskou sezonu zahájila Lucie Vrbenská také Evropským pohárem zimních vrhů, začátkem března se konal na jihu Itálie. „Myslela jsem si tenkrát, že jedu do hezkého počasí, ale celou dobu foukal ledový vítr, bylo těsně nad nulou. Startovalo skoro třicet holek a závod trval dvě hodiny,“ vzpomíná na soutěž, v níž výkonem 60.38 m skončila sedmnáctá.

„Ale kdybych se dostala přes 64 metrů, samozřejmě bych měla radost,“ dodala Vrbenská k letošnímu ročníku EP. Právě zmíněnou vzdálenost musí v tomto kalendářním roce dosáhnout, aby získala jistotu startu na olympijských hrách v Aténách. Týden před závody ve Středomoří se Vrbenská zřejmě zúčastní populární Velké ceny Pardubic v hodu břemenem. Před rokem v soutěži vytvořila český rekord, když desetikilogramové náčiní poslala do vzdálenosti 19.14 m. „To by měly být jediné moje starty v zimě, žádné závody v hale ve vrhu koulí neplánuji,“ uvedla účastnice loňského MS v Paříži.     

Z loňské sezony si Vrbenská přináší A-limit pro účast na OH (67.86 m). Tímto výkonem při mistrovství republiky v Olomouci stanovila národní rekord, který v roce 2003 překonala celkem čtyřikrát. V této sezoně však míří ještě výš: „Strašně moc bych už letos chtěla hodit 70 metrů!“ Na olympijskou soutěž v Aténách se Lucie Vrbenská připravuje už od začátku října. „Mám za sebou kvalitní zimní přípravu, hlavně zdravotně jsem byla po celou dobu naprosto v pořádku. Nebyla jsem ani nachlazená,“ pochvaluje si. Zdravotní stav jí tak dokonale nahrává v záměrech s přípravou na olympiádu. „Splnila jsem plán vytrvale trénovat. Chci být v přípravě na Atény pečlivá, nesmím nic uspěchat,“ uvedla. Dobrou pohodu české kladivářky podporují i hmatatelné pokroky. „Podle parametrů jsem se zlepšila technicky, na odrazech i rychlostně,“ komentuje Vrbenská výsledky své zimní přípravy.

Tomáš Klement

Vytisknout