přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. prosince 2003, 23:01

Kladivář chce uspět na olympiádě, od níž je jen krůček

Český kladivář Pavel Sedláček patří k atletům, kteří už mají splněný limit pro účast na OH 2004 v Aténách.


Foto: F. Macák
Poslední tři sezony se závodník pražské Dukly marně pokoušel o dosažení limitu na mistrovství světa či Evropy. Zato devět předchozích let nechyběl na žádné vrcholné soutěži. Čtyřikrát se zúčastnil MS, dvakrát ME a třikrát startoval na olympiádě, pokaždé však jeho cesta skončila v kvalifikaci. Olympijský závod v příštím roce by tak byl ideálním okamžikem tuto sérii prolomit. „Postoupit v Aténách do finále by bylo určitě pěkné,“ přemítá Sedláček, „pak bych zkusil proklouznout do elitní osmičky. Výš momentálně nemyslím, ale kdo ví.“ K samotné účasti na olympiádě však Sedláček musí splnit ještě jednu podmínku.

V průběhu roku 2004 je třeba současný nominační výkon (78.80 m) potvrdit dosažením B-limitu, který má hodnotu 74.35 m. Tuto metu Pavel Sedláček několikrát za rok překonává nepřetržitě už dvanáct sezon. „Účasti na olympiádě jsem opravdu velice blízko,“ přitakává, „je velice příjemné, že oproti Paříži došlo ke snížení limitů. Na letošní mistrovství světa byly pro kladivo nasazeny strašlivě vysoko, možná byly nejtěžší ze všech disciplín.“ Zatímco účast na MS 2003 si kladiváři zajistili výkonem 79.50 m, A-limit pro olympijské hry je o 70 cm méně. Pavel Sedláček je tak na prahu svého čtvrtého olympijského startu, takovou bilancí se může pochlubit jen hrstka atletů naší historie. „Po Aténách zřejmě skončím...jestli tam neuspěju, tak určitě,“ přiznal Sedláček své plány. 

Podzimní část přípravy strávil Pavel Sedláček převážně odpočinkem a regenerací. Po desetidenním pobytu v třeboňských lázních a čtrnácti procedurách v Toušni se po celý prosinec věnuje cvičení. „V současné době zatím rozhýbávám tělo, ale od ledna najedu na velké objemy. Tréninkový model bude vypadat tak, jak jsem na něj zvyklý,“ uvedl pětatřicetiletý kladivář, pro kterého začátek nového roku znamená zároveň zahájení přípravy směřované k olympijské soutěži v Aténách. Leden a únor bude Sedláček trávit střídavě týden v Praze na Julisce a týden ve Sportovním středisku v Nymburce. Značná část této fáze přípravy se odehraje v posilovně. O dalším tréninkovém programu má Sedláček jen hrubé představy: „Chtěl bych, aby mi na jaře vyšel start v Jihoafrické republice. Teď nevím nic konkrétního, teprve se o tom bude jednat. Pokud by to vyšlo, byl bych tam celý březen a absolvoval bych zřejmě sérii tří závodů.“

Tomáš Klement

Vytisknout