přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Kladivář Annus ukončil kariéru kvůli štvanici na Fazekase

Olympijský vítěz v hodu kladivem Adrian Annus z Maďarska se nečekaně rozhodl ukončit kariéru.

Jednatřicetiletého šampiona z Atén k tomu přiměla štvanice na  tréninkového kolegu Róberta Fazekase, který přišel o diskařské zlato kvůli porušení pravidel při dopingové kontrole. Dorazil jej prý i požadavek, aby sám odevzdal další vzorek ke kontrole, třebaže už se po vítězném závodu před čtyřmi dny testu podrobil.

"Všechno jej to těžce zasáhlo a nemůže se smířit s tím, že se domů vrátí takto pošpiněn," zprostředkoval kladivářovo stanovisko tiskový mluvčí výpravy Gábor Pál maďarské agentuře MTI. "Je proto rozhodnut ukončit svoji sportovní kariéru."

Mezinárodní olympijský výbor vyzval Maďary, aby nahlásili místo současného Annusova pobytu. Zároveň nařídil, že se kladivář musí do skončení olympiády znovu podrobit kontrole, jinak mu hrozí odebrání zlaté medaile. Atlet už ale prý společně s Fazekasem nabral automobilem směr Maďarsko. Oba jsou svěřenci trenéra Jozsefa Vidy.

"Podle mých informací už opustil dějiště her. Annuse testovali v Řecku čtyřikrát během týdne. Udělali mu krevní test a vše s negativním výsledkem," uvedl předseda Maďarského olympijského výboru Pál Schmitt.
   
Prostřednictvím Gábora Pála popřel jakoukoli vinu i diskař Fazekas, který se provinil tím, že neodevzdal dostatečné množství moči a opustil v rozporu s předpisy odběrovou místnost.

"Po finále se mi opravdu nepovedlo odevzdat předepsané množství moči. Ale komisař WADA i tu část vzorku zapečetil. Proto jsem si myslel, že bude následovat analýza, v žádném případě jsem se nepokoušel o podvod," citují prohlášení stránky Slovenského atletického svazu. "Vyloučili mne z her, ačkoliv analýza byla negativní. Rozhodnutí nepřijímám a odvolám se," uvedl Fazekas.
    
***
Na tiskové konferenci, kterou svolal Fazekas už ve svém domovském městě v Szombathély, potom obvinění z nekalých praktik odmítl osobně. A hned vyhlásil, že za čtyři roky si přijede pro olympijské zlato do Pekingu. "V Pekingu si to zlato vezmu zpátky," řekl dnes maďarským reportérům po návratu domů.

O okolnostech kolem dopingové kontroly se vyjádřil v tom smyslu, že zažil ponižující okamžiky. "Celá ta procedura odebírání vzorku byla neskutečně pokořující," reagoval Fazekas bez bližších podrobností na předchozí prohlášení mluvčího maďarského olympijského výboru Dezsö Vada, podle něhož komisaři diskaře během odběru soustavně inzultovali.

"Chytali ho za pohlavní orgány a hrabali se mu v zadku," řekl ještě v Aténách Vada maďarským médiím. Fazekas už jen dodal, že sice odevzdal malý vzorek, ale pořád to bylo nejméně pětkrát tolik, než je zapotřebí k provedení testu. 
                                                                                                      ČTK