Kiplagatová obhájila v Chicagu

pondělí 10. října 2016
Keňská běžkyně Florence Kiplagatová úspěšně obhájila své loňské prvenství na Bank of America Marathonu v Chicagu. Mezi muži se radoval z triumfu Abel Kirui.

Chicagskému maratonu přálo počasí a Kiplagatová toho využila ke kvalitnímu času. Až do třicátého kilometru se držela v šestičlenné vedoucí skupince. Právě za touto metou pak svým soupeřkám nastoupila a svůj náskok už jen zvyšovala. Cílem proběhla v čase 2:21:32 s téměř dvouminutovým náskokem na krajanku Ednu Kiplagatovou, která brala druhé místo za 2:23:28. Keňský triumf zkompletovala třetí Valentine Kipketerová. Ta zaostala za druhou Kiplagatovou o další třináct vteřin (2:23:41). Florence Kiplagatová se stala první obhájkyni od roku 2007, kdy se tento počin podařil Etiopance Berhane Adereové.

Závod mužů byl spíše taktickým bojem. Jelikož v něm chyběli vodiči, nikomu se nechtělo příliš dopředu. V polovině závodu bylo v čele stále ještě čtrnáct běžců a tempo bylo hodně trhané. Až na pětatřicátém kilometru se oddělila čtveřice běžců. Průběh závodu nejvíce vyhovoval Abelu Kiruiovi, který rozhodl o svém vítězství až v závěrečných metrech, cílovou pásku proťal v čase 2:11:23 a stal se nejpomalejším vítězem Chicagského maratonu od roku 1993. Pro Kirue to znamenalo první maratonské vítězství od zisku titulu mistra světa v roce 2011. Je to také jeho nejcennější triumf v městském maratonu. Jen tři o tři sekundy zpět doběhl obhájce loňského prvenství Dickson Chumba (2:11:26). Téměř minutovou ztrátu na vítěze nabral třetí Gideon Kipketer (2:12:20). Keňané závodu jasně dominovali, když obsadili prvních pět míst.

Eindhoven

Trochu překvapivého vítěze měl maraton v nizozemském Eindhovenu. Stal se jím debutant na této distanci Festus Talam. Muž, který byl původně pacemakerem tohoto závodu, se nakonec radoval z vítězství ve skvělém čase 2:06:26. Tempo bylo původně nastaveno na čas kolem 2:04. Favorité ovšem začali postupně odpadat. Sedm kilometrů před cílem neudržel s Talamem tempo ani obhájce Marius Kipserem. Jednadvacetiletý běžec týmu Run Czech si pak v poklidu doběhl pro první místo. Druhý Kipserem zvládl trať na 2:08:00 a třetí byl Norbert Kiben (2:09:19).

Vítězkou závodu žen se stala Keňanka Truphena Chepchirchirová v čase 2:30:32.