přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. září 2003, 11:00

Kipchoge vyfoukl zlato aspirantům na historická double

Teprve osmnáctiletý Eliud Kipchoge z Keni překazil v Paříži hned dvojí dosud nevídané běžecké double ze světových šampionátů.

Na pětikilometrové trati se o ně pokoušeli slavný Hicham El Guerrouj z Maroka, mistr světa na 1500 metrů, a vycházející vytrvalecká hvězda, jednadvacetiletý šampion z desítky Kenenisa Bekele z Etiopie. Na oba zbyly medaile menších hodnot. Maročan keňskému mládí podlehl v posledních metrech o prsa a musel se spokojit se stříbrem, sám zase alespoň odolal útoku etiopského mistra světa z dvojnásobné trati Bekeleho.

Zatímco fanoušci byli připraveni na souboj El Guerrouje s Bekelem a jejich pokus o historický zápis, sledovali místo toho, jak se juniorský krosový mistr světa Kipchoge stává druhým nejmladším šampionem mezi muži v dějinách. Ještě v rannějším věku vyhrál na MS rovněž pětku jeho krajan Ismael Kirui v roce 1993 ve Stuttgartu. "Tři kola před cílem jsem se cítil celkem silný a tušil jsem, že mám šanci. Stíhal jsem Hichama a rozhodl se to v koncovce nakopnout," líčil Keňan.

Ve strhujícím finiši pak působil Kipchoge ze tří medailistů nejčerstvěji a triumfoval v rekordu šampionátu 12:52,79. O pouhé čtyři setiny sekundy rozesmutnil Maročana, jehož double by bylo prvním podobným počinem na významném šampionátu od olympijských triumfů Fina Paava Nurmiho v roce 1924 v Paříži. Bekele, jenž získal na desítce skalp krajana Haileho Gebrselassieho, se zase snažil napodobit moskevské triumfy dalšího Etiopana Mirutse Yiftera z moskevské olympiády 1980. Na MS zůstává tato kombinace vítězství nezdolána.

"Nejsem zklamán ze stříbra, protože to hlavní, co jsem si přál, byla další medaile pro Maroko," řekl po závodě věčný patriot El Guerrouj, jenž si v Paříži vychutnával roli miláčka publika. "Byli ke mně tak srdeční, že jsem si vskutku připadal jak Francouz," přiznal světový rekordman na 1500 metrů.

Ani Bekele se netvářil zklamaně, třebaže prakticky celý závod odvodil, v konci mu ale chyběly síly na rozhodující zrychlení. "Věřte nebo ne, nejsem zklamaný," dušoval se. "Bronz je ok. Byl to rychlý závod, jen trochu lituji, že jsem od začátku nasadil takové tempo. Chci dál tyhle dvě trati kombinovat," řekl.
                                                                                                    ČTK

Podrobnosti k MS 2003 v Paříži v rubrice ZAOSTŘENO NA...